Nové předpisy v německém vinařském právu

Standardy kvality

Nové předpisy v německém vinařském právu


S novou vinařskou legislativou byla vytvořena diferencovanější pyramida původu, která vychází ze stávající pyramidy kvality. Základem je Deutscher Wein (německé víno), následuje Landwein (Vin de pays) s chráněným zeměpisným označením (PGI v angličtině nebo g.g.A. v němčině) a nad nimi vína Qualitätswein or Prädikat  s chráněným označením původu (PDO v angličtině nebo g.U. v němčině).

V kategorii vín PDO platí další pyramida o čtyřech úrovních, která blíže určuje původ. Základ tvoří vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v celé vinařské oblasti. Na dalším stupni jsou vína z konkrétních oblastí (dříve Bereich) nebo bývalých tzv. Großlagen, která nyní musí být rovněž označena spolu s výrazem „Region“. O úroveň výše jsou vína, jejichž hrozny pocházejí z jednoho okresu nebo obce, a na vrcholu pyramidy jsou vína z jedné vinice, která zvláštním způsobem vyjadřují terroir té dané vinice. Kromě toho je možné na etiketě uvést i menší parcely v rámci jedné vinice, pokud jsou tyto tzv. názvy parcel (Gewannen) zapsány v registru vinic.

S novou německou vinařskou vyhláškou lze poprvé používat a celostátně regulovat pojmy Großes Gewächs a Erstes Gewächs. Jejich používání je však možné pouze při dodržení přísných kritérií a záměrem je posílit špičkovou kvalitu německých vín s původem.