Dealkoholizované (nealkoholické) víno

Víno & další

Nealkoholické víno

Současným trendem jsou neperlivá a šumivá vína bez alkoholu. Přestože tvoří jako specializovaný proukt jeden z nejmenších segmentů na vinařské scéně, poptávka i nabídka neustále roste. Stejně jako v případě piva se spotřebitelé stále častěji zajímají i o vína bez alkoholu.Současným trendem jsou neperlivá a šumivá vína bez alkoholu. Přestože tvoří jako specializovaný proukt jeden z nejmenších segmentů na vinařské scéně, poptávka i nabídka neustále roste. Stejně jako v případě piva se spotřebitelé stále častěji zajímají i o vína bez alkoholu.

Chutnají nealkoholická vína dobře?

Někteří respondenti studie, kterou si nechal vypracovat institut DWI od agentury Nielsen, uvedli, že vína bez alkoholu ani nechtějí testovat, ačkoli je nikdy předtím neochutnali. Názor, že nealkoholická vína nemají dobrou chuť, může být vzhledem k dřívějším metodám výroby oprávněný.

Výroba nealkoholických vín: dříve a nyní

Nealkoholická vína vznikají odstraněním alkoholu z hotového vína. Dříve se to provádělo při zvýšených teplotách, čímž se ničila aromata a ztrácela se komplexnost ovoce. Dnes jsou postupy navrženy tak, aby se aromata zachovala: například vakuová destilace, která funguje i při nízkých teplotách. Díky těmto novým výrobním postupům a zachování aromat se chuť nealkoholických výrobků výrazně zlepšila.

dwi_touristik_2020_1375_-_Kopie.jpg
Alcohol-free wines are in demand.

Kompenzace ztráty alkoholu

Jako základní vína se často používají aromatické odrůdy, jako je Sauvignon Blanc nebo Gewürztraminer, které mají intenzivní aroma, jež kompenzuje nedostatek alkoholu ve víně. V této souvislosti se často používá jako kompenzace také zbytkový cukr. Alkohol je totiž ve víně důležitým nositelem chuti, podobně jako tuk v potravinách. V případě nealkoholických šumivých vín se ke kompenzaci používá především oxid uhličitý.

Proč se poptávka zvyšuje?

Zdravý požitek a vyvážený životní styl jsou dnes mnohem víc trendy než v dříve, což dále zvyšuje poptávku po nízkoalkoholických a nealkoholických alternativách. Svoji roli hraje i skutečnost, že tyto výrobky často obsahují výrazně méně kalorií. I přes svůj status specializovaného produktu jsou nealkoholická vína stále žádanější. Ti, kteří se chtějí vědomě vyhýbat alkoholu, ale přitom si užívají chuti vína, nacházejí uspokojivou alternativu v podobě nealkoholických tichých a šumivých vín.