Každé víno do té správné sklenice

Chuť & kvalita

Každé víno do té správné sklenice

Aroma ve víně může být někdy hodně plaché. Často odhalí jen náznak své složitosti, když jemně a expresivně tančí před naším nosem a lechtá naše chuťové buňky. Bez správné sklenice zůstávají důležitá aromata vína neodhalena nebo se ztrácejí někde mezi sklenicí a patrem.

Úkolem sklenice na víno je inspirovat aroma k virtuóznímu výkonu, vyladit je a "nasměrovat jeho tóny správným směrem", aby se ve sklenici a na patře mohl rozvinout celý buket.

Teorie o úloze sklenice jsou stejně rozmanité jako filozofie o víně, ale je třeba rozlišovat mezi obecně platnými pravidly a teoriemi, osobními preferencemi a osobními zkušenostmi.

Sklenice na víno by měla v zásadě splňovat následující požadavky:

Křišťálově čistá – pouze čirá, průhledná sklenice na víno může odrážet čistotu a lesk vína. Není třeba žádných ozdob, dekorací ani rytin.

Tenkostěnná – to je samozřejmě relativní pojem. Odborníci považují tenké sklo za objektivně lepší pro požitek, protože zde je kontakt s vínem bezprostřednější. Tenkostěnná sklenice také méně ovlivňuje teplotu vína.

S dlouhou stopkou – stopka by měla být tak dlouhá, abyste mohli sklenici snadno uchopit ukazováčkem, prostředníčkem a palcem. Tím zabráníte tomu, aby vaše ruka zahřívala víno a ovlivňovala vnímání aroma vína, stejně jako nevzhledným otiskům prstů na misce sklenice, které by zkreslovaly vizuální hodnocení.

Čistota – residua čisticích prostředků, chlóru nebo dokonce zápach ze skříně se mohou rychle spojit s vůní vína, proto je třeba se jim pokud možno vyhnout. V případě pochybností o čistotě vypláchněte sklenici troškou vína z láhve. Tím se všechny nežádoucí tóny neutralizují.

Pokud tato pravidla dodržíte, jste na dobré cestě. Všechny ostatní požadavky na tvar a velikost sklenice jsou spíše otázkou estetiky a filozofie. Postup je pak jednoduchý: jak známo, požitek z vína začíná u nosu. Víno se ve sklenici pečlivě otáčí, aby se mohly rozvinout jeho vůně. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je v oblé sklenici. Víno stéká po bočních stěnách a vůně se uvolňují a shromažďují se ve vzdušném prostoru sklenice nad vínem. Tam je zachytíme hlubokým přivoněním a poprvé víno smyslově vnímáme. Čím komplexnější a plnější jsou vůně, tím větší musí být zakřivení a vzdušný prostor, aby se ponechal dostatek prostoru pro odhalení bohatosti a rozmanitosti vína.


Sklenice spoluutváří prožitek a požitek

Mladá, živá vína, jako je například Ryzlink rýnský s výraznou kyselinkou, se proto často navádějí na jazyk přes vně zakřivený okraj sklenice a přicházejí tak nejprve do kontaktu s jeho špičkou, kde kyselinka není tak zřetelně vnímána. Na druhou stranu německá bílá vína s ovocnou a často intenzivní vůní dosahují svého potenciálu v typických sklenicích tulipánového tvaru.

Baňaté sklenice typické pro burgundskou oblast se naopak doporučují pro vína plná tělem a bohatá na třísloviny. Nejen proto, že výrazné zakřivení dává aromatickým složkám bohatým na víno velký prostor k jejich vyjádření, ale také proto, že větší otvor sklenice směřuje víno nejprve na přední část jazyka, kde jsou třísloviny vnímány jako jemnější a hladší.

Štíhlé sklenice se hodí k šumivým vínům a sektům s jemnou perláží. Kromě elegance těchto sklenic je zásadní i vhodnost tvaru. Hluboko na dně sklenice se obvykle nachází drobné „pěnivé“ místo, kde se oxid uhličitý láme a stoupá v jemných perličkách jako šňůrka. Štíhlý tvar zmenšuje povrch ve sklenici a déle drží bublinky spolu s elegantním aroma sektu, čímž nabízí větší požitek.

Taková rozmanitost sklenic může novým milovníkům vína připadat příliš nepřehledná, a i zkušení znalci mohou v každodenním životě raději používat stejnou sklenici pro všechna styly vína. Pokud zaujmete tento „univerzální“ přístup, doporučujeme sklenici vejčitého tvaru, která je ve spodní části baňatá a směrem nahoru se zužuje.

Bez ohledu na to, jaké víno nebo jaký tvar sklenice si gurmet vybere, pro všechny platí jedno pravidlo: víno by se nikdy nemělo nalévat výše, než je nejširší místo sklenice. Jedině tak je možné prožít si všechny fáze vína – zakroužení, přičichnutí a vychutnání.


Komora pro aromata vína

Těžká a plná červená vína, například Rulandské modré nebo Dornfelder, se nejlépe otevřou ve větších baňatých sklenicích. Taková sklenice je vhodná i na těžká bílá vína. To, že se pro bílá vína upřednostňují menší sklenice, je způsobeno jejich často jemným a delikátním aroma, které se v příliš velké sklenici snadno ztratí. Je to také proto, že vychlazené bílé víno se v malých sklenicích tak rychle nezahřívá – rychleji se vypije a poté se dolévá z vychlazené láhve.

Při vývoji tvarů sklenic hraje důležitou roli anatomie našeho jazyka. Existuje konsensus, že pití vína v tenčí a jemnější sklenici slibuje větší požitek. Při popíjení po malých doušcích jsou v ideální pozici a všechny chuťové smysly jsou připraveny na nový zážitek. V závislosti na velikosti otvoru sklenice se první kapky dostávají na jazyka v jeho různých částech a vyvolávají tak specifický chuťový zážitek. Je známo, že náš jazyk rozeznává čtyři chutě, přičemž vjem je umocněn koncentrací čidel ve specifických oblastech: sladká vpředu, kyselá a slaná po stranách jazyka a hořká vzadu. Tuto „geografii“ chuťových buněk lze využít při vychutnávání vína pomocí vhodného tvaru sklenice, který řídí cestu vinných aromat na jazyku.

20071119_11_05_010_A4_2560_1728.jpg
20071115_11_03_001_A4_2560_1728.jpg