Nahe

Nahe – klenot mnoha podob a tváří

Vinařská oblast Nahe je pojmenována po řece, jež se líně vine údolími mezi zalesněnými svahy pohoří Hunsrück na své cestě k soutoku s Rýnem ve městě Bingen. Jde o poklidnou krajinu posetou vinicemi, sady a lukami, v níž se tu a tam tyčí skaliska a podivuhodné skalní útvary.

Vinařství v oblasti Nahe a jejích přítoků Glanu a Alsenz má tradici 2000 let. Vrchy pohoří Hunsrück je chrání před chladnými větry a příznivé teploty s množstvím slunečního svitu a malým množstvím srážek vytváří v tomto malebném údolí vynikající podmínky pro pěstování révy. Přestože Nahe patří mezi menší německé vinařské oblasti, pestrost zdejších půd je vlivem turbulentního geologického vývoje lokality stěží překonatelná. Díky tomu zde lze úspěšně pěstovat velké množství různých odrůd a vyrábět vína nejrozmanitějších stylů. 

Strmé lokality s podložím sopečných nebo zvětralých hornin a ty s červenou, jílovitou břidlicí jsou předurčeny pro elegantní, pikantní ryzlinky s mimořádnou vytříbeností a lehkou kořenitostí. Na tuto odrůdu připadá více než čtvrtina z celkové plochy 4239 ha místních vinic. Rovinatější polohy s jílovitými, sprašovými nebo písčitými půdami dávají lehčí, aromatický Müller-Thurgau (Rivaner) s květinovými nádechy, zatímco několik typů půd poskytuje optimální podmínky pro Sylvánské, z něhož se zde vyrábějí plná, zemitá vína. Mezi novými výsadbami se čím dál větší popularitě těší Pinot Gris a Pinot Blanc. Z červených odrůd jsou pak nejrozšířenější Pinot Noir a Dornfelder.

V oblasti Nahe se stále něco děje. Ať již posloucháte živý jazzový koncert na festivalu kulinářských lahůdek nebo si dopřáváte vydatnou svačinku po výletu do místní překrásné krajiny, místní víno vám vždy bude skvělým společníkem.

Nahe si ale získala renomé i ve světě wellness: Bad Kreuznach, Bad Münster am Stein a Bad Sobernheim patří mezi populární destinace pro relaxaci. Hosté si zde mohou dopřát nejen léčivou vodu z přírodních zřídel, ale i sauny, bahenní koupele, Felkeho kůru nebo vinoterapii.

Kdo chce region lépe poznat za řídítky kola, může využít idylickou Naheweinstraße nebo některou z místních cyklostezek. Milovníkům pěší turistiky je k dispozici 100 km dlouhá vinařská stezka Rýn–Nahe v přírodní rezervaci Soonwald Nahe. Za návštěvu rozhodně stojí i Bad Kreuznach se zajímavými domy vybudovanými na vodě a četnými pozůstatky římské éry. Bad Münster am Stein-Ebernburg, umístěný v romantické kotlině, je známý svým středověkým tržištěm, hradem a rytířskými turnaji. A každý, kdo spatří Rotenfels, nejvyšší skalní stěnu severně od Alp, pochopí, proč jsou místní na svůj domov patřičně hrdí.

Při poznávání vín oblasti Nahe přijde vhod množství slavností vína na vinařské stezce Nahe (Naheweinstraße), z nichž většina se koná v letních měsících. Každý, kdo okusí doušek tohoto blyštivého moku, pozná svěží ovocitost, jemnou kyselinku, minerální tóny a plná aromata místních vín. Není divu, že Nahe je tajným tipem mnoha znalců a skutečnou perlou jihozápadu.


Přehled oblasti Nahe

Zeměpisná poloha: V pohoří Hunsrück mezi údolími Rýna a Mosely. Vinice se nacházejí na březích nebo v blízkosti řeky Nahe a jejích přítoků Glanu a Alsenze, případně potoků severně a západně od Bad Kreuznachu (Gräfenbachu, Guldenbachu, Trollbachu a Ellerbachu).

Významná města: Bad Kreuznach, Bad Münster am Stein-Ebernburg, Bad Sobernheim.

Podnebí: Mírné a vyvážené s minimem mrazíků.

Typy půdy: V oblasti Nahe je zastoupen úplný horninový cyklus včetně vyvřelin (sopečných hornin), sedimentů (pískovec, jíl, vápenec) a přeměněných hornin (břidlice). 

Plocha vinic (2019): 4239 ha · 1 region · 7 společných pěstebních lokalit · 300+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 76,2 % · červené 23,8 %]: Ryzlink (29 %), Müller-Thurgau (12 %), Pinot Gris (8,2 %), Pinot Blanc (7,4 %) ale i Dornfelder (9,7 %) nebo Pinot Noir (6,7 %).

Marketing: Velkou část místní produkce prodávají vinařství přímo koncovým spotřebitelům. Vína z Nahe ale nabízí i celosvětově největší vinařství zabývající se přímým prodejem vína, společnost WIV z Burg Layen. V Meddersheimu a Bretzenheimu fungují družstevní sklepy (druhý z jmenovaných vykupuje hrozny členů, vína pak vyrábějí a prodávají družstva z moselské oblasti), ale jejich role v regionu Nahe je slabší než jinde (např. v Bádensku, Württembersku nebo Francích).

Značené trasy vinařskou krajinou: Nahe-Weinstraße (autoturistika) · Weinwanderweg Nahe (pěší turistika) · Radweg Nahe (cykloturistika).

20080121_01_07_010_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_07_013_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_07_008_A4_2560_1728.jpg