Veganská vína

Vinařství & výroba vína

Veganská vína jsou čím dál populárnější

Veganství není populární jen ve stravě. Poslední dobou si lidé začali klást též otázku, zda je pro vegany vhodné víno. Co to ale vlastně je veganské víno?

Při pěstování révy ve vinohradu není mezi běžnými a veganskými víny rozdíl. Pouze ve sklepě musí veganský vinař použít alternativní postupy a metody. 

Vinohradníci už dlouhé stovky let pro čiření vína používají vaječné bílky a v pozdější době želatinu. Bílkoviny se navážou na zákal ve víně a následně usadí na dně sudu či tanku. Čiré víno se následně stáčí, takže ve výsledném produktu nezůstane z čiřidla živočišného původu téměř nic. Kromě vyčištění vína má tento krok také další příznivý vedlejší účinek v podobě harmonizace taninové struktury.

Při výrobě veganských vín se čiřidla živočišného původu nahrazují bílkovinou na rostlinné bázi získávanou z hrášku, fazolí nebo bramborového škrobu. Na chuť nemá tento krok žádný vliv. Výroba veganských vín není dražší nežli u vín konvenčních a veganská vína nemusí být nutně připravována organicky, tedy podle požadavků na biovína. Lze však říci, že zákazníci kupující tato vína se obvykle zaměřují na to, aby byla nejen veganská, ale i organicky vyráběná. Pro některé vegany je dokonce podstatné, zda byla etiketa k lahvi připevněna lepidlem na rostlinné bázi nebo klihem.

 

Meierer9263.jpg
Weinlese__3_.jpg
_MG_9406.JPG
Naekel8922.jpg
Meierer9272.jpg

Deklarování dodržení veganských standardů

S tím, jak se zvyšuje poptávka po veganských produktech, roste i počet vinohradníků, kteří dodržování veganských standardů deklarují na etiketě. Přesto dosud neexistuje jednotné evropské značení veganských vín. Proto vinaři na svých veganských produktech používají označení různých organizací jako Anglické veganské asociace, Evropské veganské unie nebo Německé asociace vegetariánů.

Přesné údaje o veganských vinařstvích nebo spotřebě veganského vína nejsou k dispozici. Doložen je pouze obecný růst poptávky. Již nějakou dobu jsou veganská vína dostupná v restauracích, které nyní nabízí vhodná vína k doplnění servírovaných veganských pokrmů. Veganská vína jsou dostupná ve všech chutích, barvách – bílá, červená i rosé – i odrůdách. Na trh se dostalo už i první veganské šumivé víno.

Mimochodem – mnoho lahví obsahuje veganské víno, i když to výrobce na etiketě výslovně neuvádí. Čím dál více vinařů totiž místo používání čiřidel raději vínu dopřává více času, aby se pročistilo přirozenou cestou.