Rheinhessen

Rheinhessen – země tisíce kopců

Rýnské Hesensko (Rheinhessen), vůbec největší německá vinařská oblast, se nachází v úrodné nížině s lehce zvlněnými pahorky. Zatímco v Rheingau nebo na Mosele tvoří réva v podstatě monokulturu, zde je pouze jednou z mnoha plodin, které se dělí o rozlehlé obdělávané plochy v tomto regionu. Réva se zde na levém břehu Rýna pěstuje už od římských dob – ostatně vůbec nejstarší historické záznamy o německé vinici zmiňují rýnskohesenskou lokalitu Niersteiner Glöck.

Díky rozmanitému půdnímu profilu a příznivým povětrnostním podmínkám tu lze pěstovat mnoho různých odrůd od klasických až po ty zcela nové. Pravdou je, že mnoho nových německých raných aromatických kříženců vyšlechtil právě v oblasti Rheinhessen profesor Georg Scheu, po němž je pojmenována odrůda Scheurebe. Oblast má také celosvětově největší plochu osazenou starobylou odrůdou Sylvánské zelené, které si získalo věhlas mimo jiné pod zkratkou RS (Rheinhessen Silvaner). Z bílých odrůd jsou v oblasti aktuálně velmi populární zejména Pinot Gris a Pinot Blanc.   

I v dřívějších dobách se zde těšily oblibě různé bílé odrůdy a právě v Rýnském Hessensku se zrodilo Liebfraumilch, lehké a lahodné bílé víno původně vyráběné z hroznů vypěstovaných na vinicích kolem Liebfrauenkirche, Kostela naší Paní ve Wormsu. Dnešní nová generace mladých vinařů, kteří oceňují ideální pracovní podmínky na těchto mírných kopcích, si v posledních letech získala pozornost mimořádně kvalitními víny, mimo jiné špičkovými Ryzlinky.

Dalším novým trendem je raketový rozmach červeného, za nímž stojí zejména odrůda Dornfelder. Plocha osázená červenými odrůdami se v posledních deseti letech více než zdvojnásobila a dnes na ně připadá celá třetina rýnskohesenských vinic. 

Místní vinaři produkují jak moderní, nekomplikovaná vína pro každodenní příležitosti, tak i skvosty té nejvyšší kvality. V 90. letech minulého století se začalo používat označení „Selection Rheinhessen“, jímž se můžou pyšnit ta nejvytříbenější a nejambicióznější suchá vína. Program cíleně propaguje autentická vína nejvyšší úrovně. Vinaři z Rýnského Hesenska jsou také specialisté na šumivá vína. První uvedli na trh před 25 roky a v posledních letech se v oblasti utvořila obdivuhodná kultura sektů.

Gastronomie Rýnského Hesenska je stejně pestrá jako paleta zde pěstovaných odrůd révy. V nejpřímočařejší podobě ji nabízejí Straußwirtschaften, vinné šenky provozované jednotlivými vinaři, a četné vinné bary; naopak nejrafinovanější gastronomické perly lze okusit v Michelinských restauracích. Při prozkoumávání široké nabídky místních gastronomických skvostů lze často narazit na skutečné perly. Většina nabízených pokrmů má silný lokální kolorit a nejlépe samozřejmě chutnají s lahodným místním vínem.

K objevování je toho ale mnohem víc – například historické kamenné viniční chatrče ve středozemním stylu zvané trulli nebo krásy krajiny během výletu po cyklostezce propojující jednotlivá vinařství či turistické trase podél „Bylinné stezky“ v Rýnskohesenském Švýcarsku. 


Přehled oblasti Rheinhessen

Zeměpisná poloha: V údolí Rýnu, na západě ohraničena řekou Nahe a Rýnem na severu a východě.

Významná města: Mainz, Worms, Alzey, Bingen.

Podnebí: Mírné. Oblast je chráněna pásmem hor a lesů – na západě lesnatou vrchovinou známou jako „Rýnskohesenské Švýcarsko“, na severu pohořím Taunus a na východě pohořím Odenwald.

Typy půd: Sprašové, vápencové a hlinité, často písčitohlinité nebo hlinité štěrky. Na příkrých nábřežních vinicích u Nackenheimu a Niersteinu se vyskytuje netradiční červená písčito-břidličná jílovitá půda označovaná jako „Rotliegendes“ a v blízkosti Bingenu je výchoz křemencovo-břidličitého podloží. 

Plocha vinic (2019): 26 860 ha · 3 podoblasti · 24 společných pěstebních lokalit · 400+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 71,7 % · červené 28,3 %]: Ryzlink (18,1 %), Müller-Thurgau (15,2 %), Dornfelder (12,5 %), Sylvánské (7,8 %), Pinot Gris (7,3 %), Pinot Noir (5,5 %), dále pak Pinot Blanc, Modrý Portugal a Kerner.

Marketing: Řada vinohradníků v oblasti se pěstování révy nevěnuje na plný úvazek a své hrozny nebo sudové víno prodávají velkým vinařským závodům nebo družstvům, které z nich vyrábějí víno, lahvují je a dále prodávají. Kvůli velkému množství samostatných soukromých vinic se zhruba polovina místního vína prodává pod značkou několika sdružení (např. Niersteiner Gutes Domtal nebo Oppenheimer Krötenbrunnen). Zhruba třetina rýnskohesenské produkce jde na vývoz, z velké části proto, že jde o hlavního dodavatele kategorie vín „Liebfrauenmilch“.

Značené trasy vinařskou krajinou: Oblast nemá žádnou oficiální značenou vinařskou stezku. (Jedním z důvodů je, že téměř každá vesnice v regionu se zabývá pěstováním a výrobou vína, takže všechny cesty jsou vlastně „vinařské“.) Silnice B-9 vedoucí podél Rýna z Mainzu do Wormsu je známa jako „Liebfrauenstraße“.

20080121_01_10_057_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_10_060_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_10_032_A4_2560_1728.jpg