Pfalz

Pfalz – kraj rozkvetlých mandlovníků

Falc (Pfalz) je držitelkou celé řady primátů – mimo jiné se zde v Bad Dürkheimu konají největší slavnosti vína na světě a nachází se tu první a nejznámější vinařská stezka – Deutsche Weinstraße. Dlouhých 85 kilometrů vede bez přerušení falckými vinicemi prostírajícími se v pozoruhodně krásné, poklidné krajině a propojuje 130 vinařských měst a obcí mezi Bockenheimem a Schweigenem na hranicích s Alsaskem.

S celkem 23 684 hektary vinic je Falc druhou největší německou vinařskou oblastí. Je rozdělena do dvou podoblastí: Mittelhaardt-Deutsche Weinstraße a Südliche Weinstraße. Vinaři v regionu ohraničeném a chráněném pohořím Falcký les (Pfälzerwald) se zaměřují na tradiční odrůdy révy, zejména Ryzlink. Král bílých vín se stal nezpochybnitelnou jedničkou Falce, kde roste na téměř 6000 hektarech vinic. Rozmach prožívají Pinot Blanc a Pinot Gris, jimiž je osazeno více než 3000 hektarů. Do pestré palety odrůd pěstovaných ve Falci dále patří Sylvánské, Müller-Thurgau, Gewürztraminer (Tramín kořenný), Kerner a Morio-Muskat (Muškát Morio), stejně jako mezinárodní odrůdy Chardonnay a Sauvignon Blanc.

Na významu čím dál více získávají červené odrůdy. Populární je živý a svěží Weißherbst (klaret) z Modrého Portugalu, ovocný Pinot Noir a ve Falci obzvláště úspěšný Dornfelder, jehož boom tu v posledních letech způsobil menší senzaci. Toto temně zbarvené a poměrně komplexní červené víno se obvykle vyrábí jako suché ve stylu jižních zemí. Totéž platí pro intenzivně vysazovanou novou červenou odrůdu Regent. 40 procent révy nově vysazované mezi Rýnem a pohořím Haardt jsou dnes červené odrůdy – což z Falce v rámci Německa činí oblast pěstující vůbec nejvíce červeného.

Jak známo, obyvatelé Falce slaví obzvláště často a rádi. Sezóna festivalů vína začíná slavnostmi mandlovníkových květů v Neustadt-Gimmeldingenu a končí, až když se sv. Martin ve stejnojmenné vesnici během listopadových martinských slavností podělí o svůj plášť. Slavností vína je tolik, že se v nich člověk snadno přestane orientovat; pro usnadnění proto doporučujeme zážitkový den na německé vinařské cestě – Deutsche Weinstraße Erlebnistag –, kdy se silnice poslední srpnovou neděli uzavře pro motoristy a promění se 85kilometrovou ochutnávku těch nejvybranějších lahůdek.

Geografická blízkost Falce k Francii je vidět na každém kroku, mimo jiné se projevuje i ve velké zálibě místních v dobrém jídle. Na Německé vinařské stezce se dnes již etablovali vyhlášení šéfkuchaři, kteří úspěšně experimentují s regionální kuchyní a své kulinářské kreace doplňují prémiovými víny.

Ve Falci vás čeká celá řada dalších zajímavostí. Kromě prohlídek historických center měst jako Bad Dürkheim, Neustadt nebo Landau na vás čekají malebné vinařské vesničky St. Martin, Rhodt nebo Gleiszellen, odbočky k hradům a zříceninám, do Freinsheimu, Deidesheimu nebo Annweileru am Trifels a mnohá další lákadla. Za návštěvu rozhodně stojí vzdálené a magické údolí Zellertal. A na každého, kdo vyšplhá na Madenburg nad Eschbachem, k jedné z nejkrásnějších hradních zřícenin v Německu, čeká výhled na Rýnskou nížinu se zelenými vinicemi, kam až oko dohlédne.


Přehled oblasti Pfalz

Zeměpisná poloha: Mezi hustě zalesněným pohořím Haardt (pokračováním Vogéz) a Rýnskou nížinou, začíná jižně od Wormsu a pokračuje až k francouzské hranici.

Významná města: Bad Dürkheim, Neustadt, Landau.

Podnebí: Mnoho hodin slunečního svitu, průměrná teplota 11 °C.

Typy půdy: Převládají písčitohlinité půdy, často společně s jinými typy půd, zejména sprašovými, vápencovými, jílovitými, barevnými pískovcovými nebo písčitými.

Plocha vinic (2019): 23 684 ha · 2 podoblasti · 25 společných pěstebních lokalit · 300+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 65,7 % · červené 34,3 %]: Ryzlink (24,9 %), Dornfelder (12,1 %), Pinot Gris (7,7 %), Müller-Thurgau (7,6 %), Pinot Noir (7,1%) ale i Modrý Portugal, Pinot Blanc, Kerner a Chardonnay

Marketing: Zhruba třetina vína vyprodukovaného v oblasti se prodá přímo koncovým spotřebitelům. Polovinu odbytu zajišťují komerční vinařství a zhruba dvacet pět družstevních sklepů. Falc je významným dodavatelem sladkých vín rýnského stylu zvaných Liebfraumilch, jichž se zde lahvuje velké množství a jsou určena převážně na vývoz.

Značené trasy vinařskou krajinou: Deutsche Weinstraße (autoturistika) · Wanderweg Deutsche Weinstraße (pěší turistika).

20080121_01_08_044_A4_2560_1728.jpg
Birkweiler_04_2560_1728.jpg
Ellerstadt_07_2560_1728.jpg