O nás

Německý vinařský institut (DWI) je ústřední komunikační a marketingovou organizací německého vinařského průmyslu.

Německý vinařský institut (DWI) je ústřední komunikační a marketingovou organizací německého vinařského průmyslu. Německý vinařský institut

Německý vinařský institut (DWI) je ústřední komunikační a marketingovou organizací německého vinařského průmyslu.

Jeho hlavním úkolem je podporovat povědomí o německém vínu, německých vinařských oblastech a jeho prodej prostřednictvím marketingových aktivit, které jsou neutrálních vůči konkurenci v jak na místním, tak zahraničním trhu. Tyto aktivity zahrnují průzkum trhu, práci s tiskem a veřejností, imageových kampaní, účast na národních a mezinárodních veletrzích a organizaci prezentací a akcí s německými výrobci vína po celém světě.

DWI poskytuje komplexní informace o vínech a akcích 13 německých vinařských regionů na adrese www.deutscheweine.de, na domovských stránkách v příslušných národních jazycích, v podcastech, ve speciálně vyvinuté aplikaci "Německá vína" (Playstore a App Store) a na různých kanálech sociálních médií. Kromě toho DWI vydává informační brožury, publikace a reklamní materiály, pořádá školení a semináře, zejména pro zástupce gastronomie a obchodu, a provádí průzkum trhu a poskytuje poradenství vinařskému průmyslu v otázkách podpory prodeje doma i v zahraničí.

Organizace

V Německém vinařském institutu DWI, který sídlí v Bodenheimu u Mohuče, se v současné době stará o zájmy německého vinařství přibližně 45 zaměstnanců pod vedením generální ředitelky Moniky Reule. Kromě toho na nejdůležitějších zahraničních trzích pro vývoz německého vína působí "informační agentury pro německé víno". DWI je momentálně aktivně činný na celkem 11 mezinárodních trzích: Číně, Finsku, Velké Británii, Japonsku, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Švédsku, Švýcarsku, České republice a USA.

Celkově je činnost Německého vinařského institutu DWI zajišťována čtyřmi horizontálně propojenými odděleními.

Komunikační oddělení, které řídí Frank Schulz, je ústředním kontaktním místem pro všechny otázky týkající se německého vína. Prvním kontaktem pro domácí i zahraniční novináře je tiskové oddělení, které vede Ernst Büscher. Úsek reklamy a průzkumu trhu, který vede Eberhard Abele, se stará o koordinaci reklamních opatření, výrobu reklamních a informačních materiálů a o průzkum domácího a zahraničního trhu. Úsek online komunikace vede Pia Johannsenová.

Marketingové oddělení, které řídí Steffen Schindler, vytváří marketingové koncepce pro domácí i zahraniční trhy a koordinuje a realizuje příslušná opatření. 

Oddělení on and off trade, které řídí Udo Pawliza, se zabývá spoluprací s klíčovými zákazníky maloobchodu, (specializovaným) obchodem s vínem a pohostinstvím, vyvíjí koncepce a opatření relevantní pro tato odvětví. Součástí oddělení on and off trade je oddělení školení, které vede Michaela Nübling. Zabývá se dalším rozvojem vzdělávacích programů a seminářů nabízených vinařským institutem.

Oddělení administrativy/centrálních služeb, které řídí Jens Schneider, se zabývá všemi záležitostmi souvisejícími s financemi a personálem, kontroluje příspěvky do Německého vinařského fondu, obstarává vína pro sklepní zásoby vinařského institutu a udržuje je a stará se o interní služby (telekomunikace, příchozí a odchozí pošta atd.).

Právní postavení

Německý vinařský institut DWI je součástí sítě, která pracuje ve prospěch zájmů německého vinařského průmyslu. Na jeho obchodní činnost dohlíží Německý vinařský fond (Deutscher Weinfonds, DWF).

Německý vinařský fond DWF byl zřízen jako právnická osoba veřejného práva ve spolkovém vinařském zákoně z 29. srpna 1961. Je podporován vinařským průmyslem a podléhá zákonnému dohledu Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství. Dnes se řídí platnými ustanoveními německého vinařského zákona.

Německý vinařský institut (DWI) byl založen jako soukromá iniciativa v právní formě společnosti s ručením omezeným v roce 1949 pod názvem "Deutsche Weinwerbung" (Německá reklama na víno). Jediným akcionářem je Německý vinařský fond (DWF). Obchodní činnost německého vinařského institutu DWI zajišťuje DWF. Německý vinařský fond DWF působí jako veřejnoprávní instituce na základě německého vinařského zákona. Je podporován vinařským průmyslem a spadá pod právní dohled Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství

 Instituce

Nejvyšším orgánem Německého vinařského fondu je správní rada. Skládá se ze 44 členů: 18 zástupců vinařů a vinařských družstev, 8 zástupců regionálních rad na podporu vína, 8 zástupců dalších organizací zabývajících se vínem a 10 zástupců z oblasti marketingu a spotřebitelů. Zásadní rozhodnutí týkající se Německého vinařského institutu se přijímají na výročním zasedání. Každodenní činnost Německého vinařského fondu a Německého vinařského institutu zajišťuje člen správní rady Německého vinařského fondu a/nebo jednatel Německého vinařského institutu.

Německý vinařský fond a Německý vinařský institut se aktivně podílejí na koordinaci obecné propagace v souladu se zákonem. Koordinace regionálních a multiregionálních opatření prostřednictvím Deutsche Weinwerbe GmbH (společnost pro správu propagačních materiálů) je synergicky a finančně efektivní. 

Důležitou součástí práce DWI je také podpora kvality vín ze 13 německých vinařských oblastí prostřednictvím podpory soutěží kvality a vědeckého výzkumu. Německý vinařský institut například podporuje činnost Německé vinařské akademie (DWA), která se zabývá vědeckými, právními a společensko-politickými aspekty umírněné konzumace vína. DWA také podporuje vědecký výzkum, shromažďuje a vyhodnocuje údaje a různými způsoby komunikuje.

Podpora kvality

Propagace kvality vín 13 německých vinařských oblastí prostřednictvím podpory soutěží kvality a vědeckého výzkumu je významným příspěvkem k marketingu. Patří sem také podpora spravedlivé hospodářské soutěže a ochrana některých původních označení vín v tuzemsku i v zahraničí.