Ahr

Ahr - ráj červeného

Se svými 562 hektary vinic patří Ahr mezi nejmenší vinařské oblasti Německa. Na strmých úbočích nad řekou se obzvláště dobře daří červeným odrůdám. Do německého ráje červených vín se ale nevydávají jen milovníci rubínově zbarveného moku, kteří si potrpí na kvalitu. Výhod jedinečného mikroklimatu utvářeného divokým a romantickým údolím Ahru si byli vědomi už staří Římané, kteří zde vysadili první vinohrady.

Dnes je údolí Ahru, ležící v severní části Porýní – Falce, oblastí zaslíbenou červeným vínům. Kromě Rulandského modrého, krále červených odrůd známého též jako Pinot Noir a v Německu obvykle jako Spätburgunder, je zde jako regionální specialita vysoce ceněno i Jakubské (Frühburgunder). Před časem tu objevili několik starých vinic osázených Jakubským a dnes se o ně starají nadšenci z okruhu místních vinařů. 

Špičková ahrská vína vyžadují velké úsilí a oddanost. Při péči o révu a sklizni hroznů musí vinaři často šplhat po rozeklaných a nesmírně strmých svazích, kde často roste jen několik málo hlav. Odměnou za úmornou dřinu na těchto extrémních polohách jim ale jsou hrozny a vína špičkové kvality.

Na své cestě směrem k Rýnu se řeka Ahr snově vine bizarní kamenitou krajinou. Utváří zde ostré zákruty, nad nimiž se v neúrodné, kamenité půdě prostírají vinice. Mírné klima poskytuje hroznům v údolí Ahru ideální podmínky, protože kameny pod révou se přes den vyhřejí a nahromaděné teplo uvolňují v chladnějších nočních hodinách.  

Oblasti kolem Ahru, Rýna a Eifelská vrchovina jsou oblíbenou prázdninovou destinací, která nabízí překrásné trasy pro pěší turistiku, lákavé cyklostezky a fitness park pro nordic walking. Mnoho návštěvníků se vydává na malebnou turistickou trasu Rotweinwanderweg, která má více než 35 kilometrů, propojuje vinařská města od Bad Bodendorfu po Altenahr a v každém ročním období nabízí úchvatné výhledy na údolí Ahru. Odbočují z ní stezky a pěšinky do vesnic v údolí, kde lze navštívit vinařství a užít si atmosféru šenků zvaných Straußwirtschaften, v nichž vinaři servírují vlastní speciality k zahnání hladu a žízně.

Pro celý region je charakteristická romantika, neokázalá vřelost a pohostinnost, ale též mimořádná vína a kulinářské lahůdky. Vinařství a vinařská družstva pořádají různé zábavní akce ve starých budovách a zahradách. Nejvyhlášenější restauratéři regionu často spolu se špičkovými výrobci vína pořádají gurmánské festivaly jako Gourmet & Wine, který si již mnoho let drží enormní popularitu.

Rozmanitost nabídky celoročně inspiruje smysly labužníků a znalců vína. Vynikající odpočinek i zábavu pak slibují četné slavnosti vína a další kulturní akce zasvěcené tomuto moku – mimo jiné i dubnový „Den otevřených sklípků“, Ahrský vinařský trh v Pentecostu nebo víkendové oslavy v době vinobraní, na nichž můžete pozorovat úchvatné ohňostroje ve vinohradu.


Přehled oblasti Ahr

Ahr patří mezi nejsevernější německé vinařské oblasti. Zároveň je také jednou z nejmenších – vinice se prostírají nejdál 24 kilometrů od koryta řeky, jež pomalu směřuje k soutoku s Rýnem jižně od Bonnu. V celé oblasti od městečka Altenahr na západě až po lázeňský resort Bad Neuenahr roste réva na strmých terasovitých svazích vulkanické břidlice. Na širokém východním konci údolí jsou svahy mírnější a půdy mají vysoký podíl spraše. Čtyři z pěti lahví vína vyrobených v oblasti Ahru jsou červená – převážně pak sametový až ohnivý Pinot Noir (Spätburgunder) a lehký, okouzlující Modrý Portugal (Portugieser). Z bílých odrůd je zde nejčastější živý a svěží Ryzlink. Místní specialitou mezi pěstovanými odrůdami je červené Jakubské (Frühburgunder). 

 

Zeměpisná poloha: Údolí Ahru na kraji vrchoviny Eifel, která ho částečně chrání před nepřízní počasí.

Významná města: Bad Neuenahr-Ahrweiler.

Podnebí: Mírné a příznivé, podmínky na některých příkřejších lokalitách vytváří efekt přírodního skleníku.

Typy půdy: Plná a bohatá spraš v dolní části údolí Ahru (východ oblasti); břidlice, sopečné a kamenité půdy ve střední části údolí (západ oblasti).

Plocha vinic (2019): 562 ha · 1 region · 1 společná pěstební lokalita · 40+ samostatných vinic.

Odrůdy révy: 2019 [bílé 17,8 %, červené 82,2 %]: Pinot Noir (65,3 %), Ryzlink (8,2 %), Jakubské (6,1 %), dále pak Müller-Thurgau a Modrý Portugal.

Marketing: Většina pěstitelů je členy jednoho z pěti družstev, která vyrábí a prodávají asi 75 % místní produkce. Největším pěstitelem je Státní vinařská doména Kloster Marienthal ve stejnojmenném klášteře z 12. století. Téměř veškerá místní produkce vína se spotřebuje přímo v regionu nebo prodá turistům.

Značené trasy vinařskou krajinou: Rotweinstraße (autoturistika), Rotweinwanderweg (pěší turistika), Ahr-Radtour (cykloturistika).

20071119_01_01_016_A4.jpg
20071119_AHR_3023.JPG
20071119_01_01_016_A4_2560_1728.jpg
20071119_AHR_3107_2560_1728.jpg
20080121_AHR_3210_2560_1728.jpg