Saale-Unstrut

Saale-Unstrut – zažijte víno v panenské přírodě

Řeky Sála a Unstruta tečou prastarou kulturní krajinou, pro niž jsou typické příkré terasy, kamenné zídky, sady a říční nivy. Réva se zde pěstuje už od roku 998 n. l.

Oblast ležící na 51. rovnoběžce patří k nejsevernějším tradičním vinařským regionům Evropy a je nejsevernější oblastí Německa, kde se vyrábí jakostní víno. Kvůli zeměpisné poloze a chladnějšímu podnebí je zde počasí rozmanitější. Proto se tu réva pěstuje na kamenných terasách, které o chladnějších nocích uvolňují přes den akumulované teplo. Zimy tu bývají poměrně tuhé a škodu dokáží napáchat i pozdní jarní mrazíky. Průměrná teplota je poměrně nízká, réva se proto pěstuje v chráněných polohách a většina vinic leží na jižních svazích.  

Říční údolí naštěstí vytvářejí ostrůvky s teplejším mikroklimatem, ve kterém se révě výborně daří – k čemuž jistě přispívá i vysoký průměr 1600 hodin slunečního svitu za rok. Zároveň zde však spadne asi jen 500 mm srážek ročně, což z oblasti dělá jeden z nejsušších regionů Německa. Tyto podmínky přispívají k přirozené redukci sklizně, takže průměrný výnos v oblasti Sály a Unstruty činí jen 50 hektolitrů na hektar.

Oblast je vyhlášená svou panenskou přírodou: nachází se tu strmé terasy, století staré kamenné zídky a viniční chatrče, mezi nimi ovocné sady a údolní nivy. Do výše se tyčí majestátní hrady a zámky. Kultura a historie, příroda, romantika a víno, to vše se zde snoubí v přirozené harmonii. Réva dává říční krajině její osobitý charakter už více než tisíc let.

Podél vinařské stezky Sála–Unstruta vedou též „Románská cesta“ a „Nebeská stezka“. O dějinách oblasti vypovídají hrady a zámky jako Neuenburg nebo Rudelsburg, významné stavby jako Naumburská katedrála a mýtická místa jako lokalita, kde byl v roce 1999 nalezen Disk z Nebry, artefakt z doby bronzové, považovaný za nejstarší astronomické vyobrazení oblohy. Za tajné hlavní vinařské město oblasti se považuje Freyburg nad Unstrutou. Zde se každoročně druhý víkend v září konají největší slavnosti vína v celém regionu.

Objevování této vinařské oblasti a jejích vín, vinic, vináren a sezónních vinných šenků přináší mnoho zábavy. Je zde totiž velmi rozvinutá síť cyklostezek, tras pro pěší turistiku ale i příležitostí pro vodáky. Největší část oblasti se nachází v přírodním parku Sála – Unstruta – Triasland.

Oblast má 798 hektarů vinic, a patří tak v Německu k těm menším. Jsou pro ni charakteristická suchá vína s typickým lokálním terroir a jemnou, nuancovanou živostí a ovocností. Většina vinic se nachází na jihu Saska-Anhaltska, několik hektarů ale i v Durynsku a Braniborsku.

Okusit a porovnat můžete pestrou nabídku zhruba 30 odrůd. Nejrozšířenější je zde Müller-Thurgau, který tu díky nízkým výnosům rozvíjí mnohdy překvapivou delikátnost. Místní vinaři bývají obzvláště pyšní na svůj Pinot Blanc, ale ke zdejším klasickým odrůdám patří i Sylvánské a Ryzlink. Červené odrůdy rostou na čtvrtině celkové plochy vinic, přičemž nejběžnější jsou Modrý Portugal, Dornfelder, Pinot Noir a Zweigelt. Místní červená jsou však raritní kousky, které se obvykle rychle vyprodají.


Přehled oblasti Saale-Unstrut

Zeměpisná poloha: Oblast se nachází na 51. rovnoběžce, v údolích řek Sála a Unstruta mezi Výmarem a Lipskem. Asi 30 km severním směrem je malá výspa vinohradnictví u Eislebenu, kde se narodil a zemřel Martin Luther.

Významná města: Freyburg, Naumburg, Bad Kösen 

Podnebí: Kontinentální s teplými, suchými léty a chladnými zimami.

Typy půdy: Lasturový vápenec a barevný pískovec.

Plocha vinic (2019): 798 ha · 2 podoblasti · 4 společné pěstební lokality · 18 samostatných vinic 

Odrůdy révy 2019 (bílé 74,7 %, červené 25,3 %): Müller-Thurgau (15,2 %), Pinot Blanc (13,7 %), Ryzlink (8,9 %), Dornfelder (6,8 %), Bacchus (6,4 %), Sylvánské (6,1 %).

Marketing: Většina místních vinohradníků se pěstování révy nevěnuje jako hlavnímu zdroji obživy a sklizené hrozny dodávají místnímu vinařskému družstvu ve Freyburgu. V regionu působí 14 soukromých vinařství, která vyrábějí a prodávají vlastní vína. Největším vinařským závodem v oblasti je státem vlastněný „Kloster Pforta“, pojmenovaný po klášteru z 12. století, nacházejícím se mezi městy Bad Kösen a Naumburg. Množství vyrobeného vína se v jednotlivých ročnících extrémně liší a velmi záleží na počasí. Téměř celá místní produkce končí u lokálních spotřebitelů.

Značené trasy vinařskou krajinou: Weinstraße (autoturistika) [části vinařské cesty se překrývají s „Románskou cestou“, na níž jsou značené odbočky k historickým hradům a kostelům] · Wanderweg (pěší turistika) · Radwanderweg (cykloturistika).

20080121_01_11_018_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_11_008_A4_2560_1728.jpg
20080121_0260_2560_1728.jpg