Různé druhy vín

Vinařství & výroba vína

Různé druhy vína

Když je příroda se svou částí práce hotova a hrozny jsou sklizené, přichází čas sklepmistra, aby přenesl kvality zrozené na vinohradu i do hotového vína.

Německý vinařský zákon rozlišuje tři druhy jakostních vín: bílá, červená a rosé. Pro ně jsou pak jasně definovány odrůdy révy i výrobní postupy.


Bílé víno – šumivé, svěží a ovocné

Bílé hrozny se po sklizni obvykle odstopkují (tzn. bobule se oddělí od stopek, neboli třapin) a poté rozdrtí na takzvaný rmut. U bílých vín se rmut lisuje hned případně po krátkém čase. Vinař tak získá mošt, který stále obsahuje částečky z hroznů. Mošt se následně uloží do ocelových nádob (tanků) nebo dřevěných sudů, kde bude kvasit. Fermentace může započít buď spontánně, díky přírodním kvasinkám ze slupky bobulí a moštu, nebo po přidání čisté kvasniční kultury. Při kvašení se hroznový cukr mění na alkohol a kysličník uhličitý. Cukr, který nezkvasí a zůstane ve víně, se označuje jako zbytkový.

 

Červené víno – silné, sametové a plné

I u červeného vína platí, že hrozny červených odrůd se odstopkují bezprostředně po sklizni. Tento krok zabraňuje uvolnění příliš velkého množství tříslovin do výsledného vína. Na rozdíl od výrobního postupu používaného u bílých vín se rmut červených odrůd nechává krátce nakvasit nebo se ohřívá. Vytvořený alkohol nebo zahřátí uvolní z bobulí pigmenty dodávající vínu barvu.

Weinnasen_rot-weiss-rose_2560_1728.jpg
20071115_16_01_005_A4_2560_1728.jpg

20071119_11_11_006_A4.jpg
iStock-1070084812_Foxys_forest_manufacture-.jpg
iStock.com/Foxys_forest_manufacture

Rosé, Rotling a „Schillerwein“

Ne každému růžově zbarvenému vínu se říká „rosé“. V Německu se často používá též termín „Weißherbst“. V obou případech se víno vyrábí z hroznů červených odrůd postupem pro výrobu bílého vína. Na rozdíl od rosé se však Weißherbst vyrábí z hroznů jedné odrůdy, která je pak vždy uvedena na etiketě. Oba termíny se však v praxi často zaměňují – rozdíl mezi nimi je jen drobný a označení rosé je mezinárodně známější.

Díky své lehkosti a svěžesti nejsou německá rosé jen ideálním letním pitím, ale též nekomplikovaní společníci pro společenské akce během celého roku. Spotřebitelé si toho jsou vědomi a označují rosé i Weißherbst za své favority – což se projevuje i na rostoucích prodejích německých sklepů.

 

Rotling – je speciální víno růžové barvy vyráběné současným lisováním červených a bílých hroznů. „Badisch Rotgold“ je rotling z Bádenska vyráběný výhradně z hroznů odrůd Pinot Gris a Pinot Noir. Pinot Gris musí mít přitom v této směsi výraznější zastoupení.