Mittelrhein

Mittelrhein – Ryzlink a romantika

Střední Porýní (Mittelrhein) je překrásná oblast příkrých terasovitých vinic, jejíž scenérie patří k nejvyhlášenějším na světě – středověké hrady a zříceniny na skaliscích, kde ožívají postavy z prastarých legend jako Siegfried, Hagen nebo Loreley. Tato vinařská oblast, kde staří Římané vysázeli své první vinice, se táhne více než 100 kilometrů od města Bingen až po brány Bonnu.

Úzké údolí Rýnu, lemované bezpočtem rozeklaných skalisek, je působivou krajinou, která vinařům práci rozhodně neusnadňuje. Při péči o své vinohrady musí zdolávat vysoko se tyčící příkré svahy. Jižní část této jedinečné kulturní krajiny, údolí horního Středního Rýnu, bylo v roce 2002 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je srdcem místního vinohradnictví a místem, kde skály nad řekou zdobí nespočet hradů a v ohybech řeky se ukrývají vesničky dýchající středověkou atmosférou. Největší souvislou plochu vinic v oblasti Středního Rýnu o délce pěti kilometrů najdete v lokalitě Bopparder Hamm. Každoročně na konci dubna si můžete vychutnat nová vína i tyto úchvatné výhledy na festivalu Mittelrhein Weinfrühling.

Ve středním Porýní můžete prožít ryzí romantiku u legendární skály Loreley, některého z mnoha působivých hradů či starých zřícenin nebo v místních historických městečcích a vesnicích, kde se vám jen sotva podaří najít ulici bez krčmy nebo vinárny. Vybrané restaurace získávají ocenění „Haus der besten Schoppen Mittelrhein“, které zaručuje, že jde o tu nejlepší volbu pro zahnání hladu a žízně.

Téměř všechny místní vinice se nacházejí na strmých terasovitých svazích. Kvůli náročným podmínkám pro pěstování révy se celková plocha obhospodařovaných vinic snížila na 468 hektarů. Pohoří Siebengebirge a Loreley rozdělují oblast na dvě poloviny. Pro zvýšení kvality redukují místní vinohradníci sklizeň v průměru jen na 60 hl na hektar. Spolu s nízkými výnosy jsou základními kameny špičkové kvality vín ze středního Porýní neúrodné jílovito-břidličné půdy na příkrých svazích a vodní plocha Rýna, kompenzující teplotní výkyvy.

Zdejší vinaři preferují klasické odrůdy révy. Obzvláště dobře se ve zdejších podmínkách daří Ryzlinku, který tu dává minerální vína s delikátními aromaty a živou kyselinkou. S podílem 65 % z plochy osázených vinic je Ryzlink ve zdejší oblasti zdaleka nejrozšířenější odrůdou. Za ním následují Müller-Thurgau, Pinot Gris a Pinot Blanc. Nejvýznamnější červenou odrůdou je Pinot Noir.

Střední Porýní nabízí celou řadu turistických destinací. V srdci této jedinečné říční krajiny je Koblenz, jedno z největších vinařských měst. Mezi zlaté hřeby patří dále St. Goar, Boppard a Oberwesel se svými téměř kompletně zachovanými hradbami, ale též malebné městečko Bacharach, jež bývalo odpradávna centrem obchodu s vínem.

V oblasti se celoročně koná množství slavností vína, kulturních akcí a dnů otevřených dveří. V červnu během akce Tal to Tal jsou silnice vyhrazeny pro radovánky bez automobilů. V červenci se během akce Rýn v plamenech (Rhein in Flammen) celé údolí rozzáří ohňostroji. Zářijové Weinforum Mittelrhein je pak vynikající příležitostí ochutnat vybrané klenoty ze vzorku zhruba 100 oceněných vín.


Přehled oblasti Mittelrhein

Zeměpisná poloha: 65km pás údolí středního Rýna mezi Bonnem a Bingenem známý jako „Rýnský kaňon“.

Významná města: Koblenz, Boppard, Oberwesel, Bacharach, Bingen.

Podnebí: Příkré svahy údolí chrání révu před chladným povětřím. Je zde dostatek slunečního svitu a Rýn funguje jako velká odrazivá plocha pro tepelné paprsky.

Typy půdy: Zejména jilovito-břidličné půdy a droba.

Plocha vinic (2019): 468 ha · 2 podoblasti · 11 společných pěstebních lokalit · 100+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 84,8 % · červené 15,2 %]: Ryzlink (65 %), Müller-Thurgau (4,9 %) a Pinot Noir (10 %).

Marketing: Zhruba čtvrtina produkce oblasti pochází z jednoho ze sedmi vinařských družstev. Podobně jako v případě Ahru se většina místní produkce vypije lokálně nebo prodá turistům.

Značené trasy vinařskou krajinou: Podél toku Rýna vedou silnice B-9 a B-42 (autoturistika) – každá po jedné straně. Nabízí se dvě cesty po svazích (autoturistika), které skýtají skvělé výhledy: Rheingoldstraße přes pohoří Hunsrück, z Rhensu do Niederheimbachu, a Loreley-Burgenstraße přes pohoří Taunus, z historického městečka Kaubu k Loreley a z St. Goarshausenu do Kamp-Bornhofenu. Na obou březích jsou také značené stezky (pěší turistika) – Weinwanderweg mezi St. Goarem a Trechtingshausenem a Rhein-Wein-Wanderweg mezi Kaubem a Kamp-Bornhofenem.

20080121_01_05_017_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_05_014_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_05_013_A4_2560_1728.jpg