Speciality a regionální vína

Chuť & kvalita

Speciality a regionální vína

Kromě druhů vín, jejichž názvy jsou odvozeny od barvy a/nebo způsobu výroby, povoluje vinařský zákon také řadu speciálních a regionálních vín. Ta mají jasný a chráněný název a vyrábějí se podle stanovených předpisů. Zde uvádíme několik nejoblíbenějších:

Classic a Selection

Mezi nejdůležitější druhy vín patří vína přívlastku Classic a Selection. Obě musí splňovat konkrétní požadavky na kvalitu a chuť. Jednotlivé pěstitelské oblasti navíc určují, které odrůdy hroznů jsou pro výrobu těchto typů vín specifických pro jejich region povoleny.


Rheingau: „Erstes Gewächs“

Svaz vinařů oblasti Rheingau je spravuje jakostní přívlastek Erstes Gewächs. Svaz vědecky zhodnotil oblast a zařadil zvláště kvalitní vinice do kategorie Erstes Gewächs. Mezi podmínky patří: povoleny jsou pouze odrůdy Ryzlink rýnský a Rulandské modré; výnosy jsou omezeny na maximálně 50 hl/ha; ruční sběr je povinný; mošt musí být vhodný pro Spätlese (pozdní sběr); minimální obsah alkoholu 12 % u Ryzlinku rýnského nebo 13 % u Rulandského modrého; a obsah zbytkového cukru maximálně 13 g Ryzlinku rýnského nebo 6 g u Rulandského modrého.

Riesling Hochgewächs

Označení Riesling Hochgewächs je povoleno ve všech pěstitelských oblastech, pokud je víno vyrobeno výhradně z hroznů odrůdy Ryzlink rýnský; hmotnost moštu je nejméně o 10° Oechsle vyšší (o 1,5 % více přírodního alkoholu), než je zákonem stanovené minimum, při úřední kontrole kvality musí být uděleny nejméně 3 body oproti běžnému minimu 1,5 bodu.

Liebfraumilch

Liebfrau(en)milch je sladké bílé jakostní víno (QbA) z vinařských oblastí Nahe, Pfalz, Rheingau a Rheinhessen, které se vyrábí nejméně ze 70 % z hroznů odrůd Riesling, Silvaner, Müller-Thurgau nebo Kerner a má chuť typickou pro tyto odrůdy. Na etiketě není povoleno uvádět odrůdu hroznů ani název podoblasti pěstování, pouze hlavní vinařskou oblast. 

20071115_16_01_025_A4_2560_1728.jpg

Regionální vína

Existuje také řada vín s chuťovým profilem typickým pro konkrétní oblast, která mají zjednodušené etikety, aby si spotřebitelé mohli víno snáze vybrat. Typičnost musí být prokázána senzorickým testem, který provádějí úřední vinařští inspektoři.

„DC Palatinate“ označuje vysoce jakostní suchá vína z pěti odrůd révy vinné typických pro Falc – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré a Dornfelder.

„Riesling S“ označuje harmonicky suchá vína ze strmých svahů kolem toku Mosely, Sáry a Ruwer.

Vinaři z největší německé pěstitelské oblasti označují své klasické suché víno jako „RS Rheinhessen Silvaner“. Před dvěma desetiletími vytvořili tento nový styl vína díky zvyšování kvality na vinici a modernímu sklepnímu hospodářství. Pro tento 100% Silvaner QbA RS je typická vůně ovoce a lučních bylin, harmonická ovocná chuť a živá kyselinka.

„Selection Rheinhessen“ je na trhu již více než 15 let. Kritériem pro toto prémiové víno jsou klasické odrůdy hroznů ze starých vinic, snížené výnosy a výběrová ruční sklizeň. Aktuální kolekce ročníků je každoročně prezentována a více informací naleznete na rheinhessen.de.

Oblastní víno „Justinus K“ vděčí za svůj název lékaři a básníkovi Justinu Kernerovi. Tato vína musí splňovat podmínky jak na vinici, včetně pozdní sklizně pro plně zralé a aromatické hrozny, tak ve sklepě. Toto gurmánské víno nabízejí především württemberští vinaři.

Mnoho vinařů z oblasti středního Porýní prodávají jakostní polosuché víno „Loreley-Riesling“. Označení Loreley mohou používat pouze jakostní vína, která jsou hodnocena jako nadprůměrná.