Blanc de Noir

Wein & mehr

Blanc de Noir

„Bílé z černého“ je doslovný překlad „Blanc de Noir“. Označuje bílé víno vyrobené z tmavě modrých až černých hroznů. Jak název napovídá, má tato forma výroby vína svůj původ ve Francii, kde se červené hrozny Pinot Noir (Spätburgunder) a Pinot Meunier (Schwarzriesling) odjakživa zpracovávaly na bílá vína jako základ pro šampaňská vína.

To je možné díky tomu, že červené bobule mají obecně světlou dužinu. Červené barvivo, takzvané antokyany, se nachází především ve slupkách bobulí. Pokud má šťáva z červených hroznů zůstat bílá, nesmí se do moštu přimíchat žádná barviva ze slupek. Proto je důležité, aby se červené hrozny, které musí být maximálně zdravé, lisovaly pouze šetrně. Získaný světle zbarvený mošt se pak nechá zkvasit na bílé víno. Typické Blanc de Noir má světlou barvu a někdy může mít žlutozlatý nádech.

Pokud sklepmistr nechá vylisované červené bobule ve vylisované šťávě o něco déle – odborníci pak hovoří o delší době macerace – přechází tehdy ze slupek do moštu o něco více barvy a vzniká růžové víno.

V lednu 2021 vstoupila v platnost 10. novela vinařského zákona a nyní tedy lze podle nové vinařské vyhlášky označení Blanc de Noir nebo Blanc de Noirs používat pro tuzemské víno, šumivé víno, jakostní šumivé víno nebo pološumivé víno pouze v případě, že se jedná o produkt s chráněným označením původu (CHOP), je vyroben z čerstvých červených hroznů jako bílé víno a má typickou barvu bílého vína.

 

blanc_de_noir.jpg
blanc_de_noir_check.jpg
Wineries and cooperatives from the Ahr present their Blanc de Noir wines from the 2018 harvest

Proč Blanc de Noir?

Bílá vína získaná z červených hroznů se vyznačují výraznou ovocnou vůní, příjemnou svěžestí a mírnou kyselinkou. Spojují v sobě plnou chuť červeného vína s ovocností bílého vína a vykazují tak vlastnosti obou typů. Vína Blanc de Noir jsou vynikajícími společníky k jídlu, protože se skvěle hodí k široké paletě pokrmů.

Flexibilita a pozitivní vedlejší účinky

Pro vinaře, kteří pěstují převážně červené odrůdy, je výroba Blanc de Noir také příležitostí, jak pružně reagovat na rostoucí poptávku po bílém víně. Na druhou stranu existuje pozitivní vedlejší účinek pro výrobu červeného vína: pokud se světlý mošt pro Blanc de Noir odstraní před macerací, změní se poměr barevných a třísloviny obsahujících slupek ke zbývající vylisované šťávě ve rmutu. Vinaři a milovníci vína si tak mohou vychutnat komplexnější a barevně výraznější červená vína.