Sachsen

Sachsen – speciality a rarity

Sasko je nejvýchodnější německá vinařská oblast a se svými 493 hektary vinic zároveň patří mezi ty nejmenší. Začíná v oblasti Drážďan na 51. rovnoběžce a vinařství zde má historii dlouhou přes 800 let. První zmínka se datuje do roku 1161 a v dobách největšího rozkvětu, během 17. století, se zde réva pěstovala na 5000 hektarech půdy.

Za kolébku zdejšího vinařství je považována Míšeň (Meißen), město proslulé porcelánem. Právě zde se až dodnes každoročně konají největší slavnosti vína v celé oblasti. V průběhu staletí se v Sasku vyvinulo pro region typické propojení architektury a vinohradnictví, protože pěstování révy se věnovala jak církev, tak světská vrchnost. Rostly zde tak hrady, horská sídla a letohrádky, ale i vinařská sídla, kostely uprostřed vinic a vinné šenky.

Za možnost pěstovat i takto daleko na severovýchodě révu a dosahovat zejména u bílých odrůd naprosto špičkové kvality oblast vděčí příhodným klimatickým podmínkám. Tam, kde je dostatek srážek, zajišťuje kontinentální klima s průměrně 1600 hodinami slunečního svitu za rok ideální podmínky pro růst a pozvolné dozrávání hroznů. Díky neustálému střídání teplých dnů a chladnějších nocí se v hroznech utváří látky zajišťující bohaté aroma a buket.  

Saská vína jsou raritou. Natrefíte na ně obvykle pouze zde, v útulných vinárničkách a gurmánských restauracích, ve stylových vinotékách a na podzimních slavnostech vína – a samozřejmě přímo u místních vinařů. Ty najdete na Saské vinařské stezce, která má 55 kilometrů a táhne se od Pirny přes Drážďany, Radebeul a Míšeň k idylickým vinařským vesničkám na břehu Labe v okolí Diesbar-Seußlitz. Zde se kulturní a historické památky prolínají s kouzelnou vinohradnickou krajinou.

Zvláštní charakter místnímu vinařství dodávají typické příkré terasovité vinice se zídkami z lomových kamenů. Právě v těchto polohách na březích Labe se totiž výborně daří zdejším nejúspěšnějším odrůdám jako Pinot Blanc, Pinot Gris a především Tramínu. Mnoho perel místního vinařství včetně překrásných vinic, vyhlídek a sklípků propojuje také 90 kilometrů dlouhá turistická stezka „Sächsischer Weinwanderweg“.

Na sklenku místního vína a něco vydatného k zakousnutí zvou i zde Straußwirtschaften; tyto sezónní venkovské vinárničky obvykle provozované drobnými vinaři a těmi, kteří vinařství mají pouze jako přivýdělek, jsou zde nesmírně populární. Chcete-li se dozvědět více o práci na vinici a výrobě vína ve sklepě, můžete si zarezervovat pobyt ve vinařství nebo poslední srpnový víkend navštívit „Saské dny otevřených vinařství“ (Tage des offenen Weingutes in Sachsen), kdy více než 25 vinařství zve k návštěvě sklepů, prohlídkám vinic a ochutnávkám.

Kromě rozšířených klasik jako Müller-Thurgau, Ryzlink nebo Pinot Blanc můžete okusit též rarity z Polabí v podobě více než dvaceti méně známých odrůd jako Elbling, Chrupka bílá nebo Ryzlink zlatý (Goldriesling), který se pěstuje pouze tady v Sasku.


Přehled oblasti Sachsen

Zeměpisná poloha: V horním údolí Labe, na úrovni 51. rovnoběžky. Oblast se táhne asi 55 kilometrů severním a jižním směrem od Drážďan. Asi 100 km na sever je několik nevelkých vinic kolem Wittenbergu, kde Martin Luther v roce 1517 vyvěsil své slavné teze.

Významná města: Dresden, Meißen, Radebeul

Podnebí: Kontinentální s teplými, suchými léty a chladnými zimami.

Typy půdy: Nejpříkřejší svahy jsou zvětraliny žuly a ruly, na některých vinicích s hlinitými nebo písčitými usazeninami.

Plocha vinic (2019): 493 ha · 2 podoblasti · 4 společné pěstební lokality · 17 samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 (bílé 81,9 %, červené 18,1 %): Müller-Thurgau (14,2 %), Ryzlink (12,6 %), Pinot Blanc (12,4 %), Pinot Gris (9,5 %), Pinot Noir (7,9 %).

Marketing: O většinu révy rostoucí v Sasku se starají pěstitelé, pro něž není vinohradnictví hlavním způsobem obživy a kteří svou úrodu dodávají do oblastních družstevních sklepů v Míšni. Existuje několik soukromých vinařství, která vyrábějí a prodávají vlastní víno. Největšími vinařstvími v oblasti Saska jsou státní sklepy v historickém zámku Wackerbarth (1730) v Radebeulu a nejstarší vinařství v oblasti na zámku Proschwitz (v soukromém vlastnictví). Saská vína jsou rarity dostupné v omezeném množství a téměř celá produkce se spotřebuje lokálně.

Značené trasy vinařskou krajinou: Sächsische Weinstraße (autoturistika), která je též výchozím bodem pro pěší turistickou stezku po vinicích · Elberadweg (cykloturistika).

20080121_01_12_025_A4_2560_1728.jpg
Wg_Schloss_Wackerbarth_2560_1728.jpg
20080121_01_12_017_A4_2560_1728.jpg