Kategorie přívlastků (Prädikat)

Standardy kvality

Kategorie přívlastků (Prädikat)

Všichni tyto pojmy známe: Kabinett, Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Eiswein a Trockenbeerenauslese. Pro mnoho milovníků vína je přívlastek, který se odvíjí od stupně Öchsle, nejdůležitějším ze zákonem požadovaných údajů na etiketě vína. V málokteré jiné zemi jsou tak velké rozdíly v kvalitě vína jako v Německu. Existuje šest různých přívlastků, opět s různou minimální hmotností moštu v závislosti na odrůdě hroznů a pěstitelské oblasti. Ve většině jižních pěstitelských oblastí platí vyšší požadavky.

Přívlastky ve vzestupném pořadí:

  • Kabinett: jemná, lehká vína ze zralých hroznů s nízkým obsahem alkoholu.
  • Spätlese: zralá, elegantní vína s jemným ovocem, která se sklízejí o něco později. Tato vína mají intenzivnější chuť a koncentraci, ale nemusí být nutně sladká.
  • Auslese: jemná ušlechtilá vína z plně vyzrálých hroznů, nezralé bobule jsou odděleny. Často intenzivní vůně a chuť, ale ne vždy sladká.
  • Beerenauslese (BA): plná, ovocná vína z jednotlivě vybraných přezrálých bobulí, které jsou obvykle napadeny ušlechtilou hnilobou Botrytis cinerea. Jedná se o rarity, které se sklízejí pouze tehdy, když výjimečné povětrnostní podmínky umožní, aby hrozny dozrály do potřebné míry. Vyznačují se dlouhou trvanlivostí (lze je archivovat desítky let). Pozoruhodně bohatá, sladká dezertní vína, která si můžete vychutnat i samostatně.
  • Ledové víno: vyrábí se z hroznů stejně zralých jako BA, ale sklízí se, když je nejméně minus 7 stupňů Celsia, a lisuje se za mrazu, takže se vylisuje pouze ovocný koncentrát. Skutečně jedinečná vína s pozoruhodnou koncentrací ovocných kyselin a sladkosti. Jsou stále větší vzácností, protože v Německu jsou teplejší zimy a minimální teplota potřebná pro sklizeň se vyskytuje méně často.
  • Trockenbeerenauslese (TBA): Jedná se o vrchol pyramidy kvality, vzácná vína ze scvrklých bobulí napadených ušlechtilou hnilobou. Nesklízí se každý rok. Tato bohatá, sladká, šťavnatá, medová vína mohou zrát desítky let.