Šumivé víno (sekt)

Víno & další

Šumivé víno (Winzersekt): nejen pro individualisty

Ať už je to Silvestr, večírek nebo brunch, závody Formule 1 nebo koňské dostihy – kdykoli si lidé užívají, tak to je ve společnosti sklenky bublinek, korunního šumivého klenotu každého vinařství. Němci jsou mistry světa v konzumaci sektu. Proto celá řada vinařství vede tzv. Winzersekt jako pevnou součást své nabídky. Winzersekt dnes představuje zhruba 1 % celkové produkce hroznového moštu. Podle německého Spolkového statistického úřadu se v Německu při příležitostech, jako je například Silvestr, vypije zhruba 400 milionů lahví šumivého vína ročně.

Sekt má v Německu dlouhou tradici. První výrobny šumivého vína v zemi byly založeny již na počátku 19. století. Společnost Sektkellerei Kessler, založená v roce 1826 v městečku Esslingen nedaleko Stuttgartu, je podle vlastních údajů nejstarším výrobcem šumivého vína v Německu. V roce 1902 zavedl císař Vilém II. daň ze šumivého vína (Sektsteuer), aby mohl mimo jiné financovat své válečné loďstvo. Sektsteuer platí dodnes a činí 1,02 eur za láhev. Winzersekt, jak ho známe dnes, se v Německu poprvé objevil na konci 80. let 20. století.

Mnoho vinařství se věnuje tradici sektu dodnes. Při výrobě vína Winzersekt je třeba dodržovat vysoké standardy. Například základem vína pro sekt mohou být pouze hrozny z vlastních vinic výrobce. Díky tomu sekt nese osobní podpis vinaře. Vinař je zodpovědný za každý detail charakteru svého sektu, od směsi základních vín až po styl. Kromě toho musí být každý Winzersekt vyroben tradiční metodou kvašení v lahvi.

PDF katalog ke stažení zde!

Mini film zde!

Krátký film zde!

Sektgenuss_im_Freien__2_.jpg
Sekt_sabrieren__3_.jpg
Sekt__11_.jpg

Sekt_am_Schminktisch__1_.jpg
Sekt-Herstellung__9_.jpg
Sekt-Herstellung__5_.jpg

Více námahy, ale lepší chuť

Klasické kvašení v láhvi: Na začátku výroby sektu se do základního vína přidá cukr a speciální druh kvasinek, které jsou schopné odolat velkému tlaku. Tím se zahájí druhé kvašení, při kterém vzniká CO2, díky němuž se sekt později ve sklenici tak hezky třpytí. Tlak vyvíjený kyselinou uhličitou musí činit nejméně 3,5 baru – ale může být až 6 barů. Při původním způsobu výroby sektu, tzv. šampaňské metodě (méthode champenoise), a při klasickém kvašení v lahvi probíhá druhé kvašení v jednotlivých lahvích.

V tmavém a chladném sklepě leží a zraje Winzersekt na takzvaných kvasničných kalech minimálně 9 měsíců, někdy i roky. Poté se láhve umístí dnem vzhůru do tzv. hřebenových regálů. Po dobu čtyř týdnů se denně otáčejí a současně se staví stále více do svislé polohy. Na konci tohoto náročného procesu se všechny kvasinky shromáždí v hrdle láhve. Hrdla lahví se pak ponoří do láku (mrazivého studeného roztoku), aby kvasinky zmrzly. Následně se láhve otevřou a tlak kyseliny uhličité vyvrhne sraženinu kvasinek. Odborný termín pro tento proces je „degorgáž“.

Vzhledem k tomu, že termín „méthode champenoise“ je již mnoho let vyhrazen výhradně pro výrobky z francouzské oblasti Champagne, používá se pro sekt vyráběný touto metodou v Německu termín tradiční nebo klasické kvašení v lahvi.

 


Párování jídla a sektu

Suchý nebo extra suchý sekt se nejlépe hodí k pikantním nebo kořeněným pokrmům. Ale pozor: Oxid uhličitý zvyšuje pálivost, například u pokrmů s chilli. Pro plný požitek je proto lepší použít o něco méně koření.

Sekt je prostě ideální k salátům a slaným snackům. Do určité míry sekt dokonce ladí i s kyselými pochutinami, jako jsou míchané okurky, a dodává jim něco navíc. Vaše ideální kombinace na Silvestra.

Teriny a paštiky je trochu těžké kombinovat se sektem. Doporučujeme sekt rosé z Rulandského modrého, který je dostatečně plný a aromatický, aby udržel krok s paštikou. Doporučujeme každopádně suchý sekt. Červený sekt je dalším skvělým společníkem pro tento typ jídla, zejména pokud je základním vínem Dornfelder nebo podobná odrůda.

Dezerty se také dobře kombinují s bublinkami, pokud sladkost sektu odpovídá sladkosti dezertu. Báječnými společníky polosuchého Winzersektu jsou lehké piškotové dorty. Vyzkoušejte ho s nadýchaným mandlovým dortem – je to božský pár!

Kde najdete Winzersekt

Nejlepší je nakupovat Winzersekt přímo z vinařství, kde můžete také často ochutnat. Adresy naleznete v databázi výrobců. Stačí v kategorii Produkty vybrat Sekt.

Sekt__2_.jpg
Sekt__22_.jpg
Sekt__29_.jpg

Sekt_Mainzer_Marktfruehstueck__4_.jpg
Sekt__7_.jpg
Sektgenuss_im_Freien__12_.jpg

Označení druhů sektu

Označení druhů sektu podle německého vinařského zákona se liší od označení tichého vína, protože přirozený obsah kyseliny uhličité v sektu snižuje vnímání sladkosti. Proto jsou přípustné hladiny zbytkového cukru u suchého sektu výrazně vyšší než u suchého vína.

Styl

Obsah cukru/litr

Přírodně tvrdé

0-3 g/l

Zvláště tvrdé

0-6 g/l

Tvrdé

0-15 g/l

Zvláště suché

12-20 g/l

Suché

17-35 g/l

Polosuché

35-50 g/l

Polosladké

přes 50 g/l


Video: Winzersekt - Přidejte do svého života trochu jiskry!

Privacy Policy

When you play this video, information about your use will be transmitted to the operator of the video and may be saved.