Aroma mapa

Chuť & kvalita

Aroma mapa

Celkový zážitek z vůně lze dobře popsat pomocí degustační aroma mapy. Víno může chutnat každému, ale málokdo je vycvičen k tomu, aby své dojmy vyjádřil slovy, a právě v tom může pomoci aroma mapa (lze zakoupit zde: shop.deutscheweine.de).


Chuť a vůně: komplexní zážitek

Požitek – zejména z vína – se odehrává nejen na jazyku, ale do značné míry také v nose. Chceme-li porovnat význam chuti a vůně, chuť poskytuje základní vzor a informuje o harmonii vína. Naproti tomu vůně zprostředkovává jeho pestrost a nekonečně jemné nuance.

Chuťové pohárky jazyka nám umožňují rozeznat čtyři chutě – sladkou, kyselou, slanou a hořkou.

Aroma naproti tomu odhaluje více než tisíc nuancí vůně, z nichž ty nejdůležitější u německých vín najdeme v aroma mapě.

Chuť a vůně však tvoří komplexní požitek pouze tehdy, když se posuzují společně. Výrazné srkání při ochutnávání vína vhání aroma do vzduchu, který vdechujete, a následně do vašeho nosu. To umožňuje základní určení, zda víno chutná ovocně nebo květinově. Většina lidí se jistě setkala s významem tohoto tzv. retronazálního čichání pro chuť, protože když máte ucpaný nos, i velmi dobré jídlo najednou chutná mdle a chybí mu vůně.

Spätburgunder_Aromen.jpg
Vůně odrůdy Spätburgunder / Pinot noir
20080116_Rosé_1.jpg
Vůně rosé

Aromaraeder_1280.jpg
Aroma mapa pomáhá popsat kompletní požitek. K dispozici v různých jazycích.

Jak degustovat s aroma mapou?

Aroma mapa pro bílá a červená vína má podobu kolečka rozděleného do sedmi segmentů popisujících vůně a jeden segment pro chuťové dojmy. Aroma je nejprve definováno obecně (vnitřní kruh) a poté přesněji (vnější kruh). První přivonění tak může odhalit, že vaše víno je ovocné a voní po bobulovinách. Intenzivnějším přivoněním pak můžete určit, zda se jedná o bezinky, rybíz nebo dokonce obojí.

Z jednotlivých aroma akcentů vína můžete také vyvodit závěry o jeho odrůdě a oblasti pěstování. Ryzlink rýnský často připomíná zralá jablka nebo šťavnaté broskve, zatímco Rulandské šedé voní spíše po hruškách a ananasu.

Aroma mapa vám také pomůže dobře napárovat vína ke kulinářským pochoutkám. Například snadno zjistíte, že Gewürztraminer (Tramín červený) vonící po sladkém koření se velmi dobře hodí k exotickým pokrmům. Díky těmto novým znalostem může každý sledovat výklad odborníků a časem se stát skutečným znalcem.

Aroma mapa je k dispozici v angličtině, holandštině, polštině a němčině na shop.deutscheweine.de. Odborníci na víno a specialisté ze Svazu německých enologů přispěli svými znalostmi a zkušenostmi a sepsali specifické klasifikace a popisy, vytvořené po pečlivé degustaci široké škály německých červených a bílých vín. Díky tomu o usnadňuje nejen prožitek, ale také jeho zprostředkování dalším lidem.