Baden

Bádensko - region požehnaný sluncem

Bádensko, třetí největší a nejjižnější vinařská oblast Německa, je převážně dlouhý, úzký pás vinic prostírající se mezi pohořím Černý les (Schwarzwald) a Rýnem. Od severu k jihu má zhruba 400 kilometrů.

Proto i vína, která můžete ochutnat cestou po Bádenské vinařské stezce, jsou náležitě různorodá. Na jednom se však znalci již dlouho shodují – jsou požehnaná sluncem. Také proto je Bádensko jedinou Německou vinařskou oblastí, která je v evropské klasifikaci zařazena do zóny B. To mimo jiné znamená, že hrozny musí být v okamžiku sklizně zralejší a mít vyšší cukernatost než jinde. Splnění těchto požadavků pomáhá velký počet slunečních dnů i to, že oblast kolem Kaiserstuhlu je vůbec nejteplejší lokalitou Německa. 

Bádenská oblast se táhne od Taubery na severu až k Bodamskému jezeru na jihu. Devět podoblastí, do nichž je rozdělena, se liší jak krajinným rázem, tak i půdou a podnebím. Proto zde lze vyrábět vína velmi rozmanitá. Na severu, v regionu Tauberfranken, v Bádenské horské cestě (Badische Bergstraße) a v Kraichgau, hrají prim Rivaner (místní označení pro Müller-Thurgau), Ryzlink a Mlynářka (Pinot Meunier).

Ve střední části bádenské oblasti, regionu Ortenau, se pěstuje hlavně Pinot Noir, Ryzlink (zde často označovaný místním názvem Klingelberger) a kořenitý Gewürztraminer (Tramín kořenný). Na jihu, v regionech Breisgau, Kaiserstuhl a Tuniberg, dominují červené a bílé pinoty. V Markgräflerlandu, mezi Freiburgem a švýcarskou hranicí, se pak pěstuje starobylá odrůda Chrupka bílá (Gutedel), zatímco u Bodamského jezera mají velmi příznivé podmínky Pinot Noir a Müller–Thurgau.

Bádensko je nejvýznačnější německou oblastí pro Pinot Noir. Těší se zde velké popularitě v celé škále svých stylů a chutí – také jako rosé a klaret (blanc de noir, německy Weißherbst). Sametová, silná vína se čím dál častěji nechávají dozrávat v barikových sudech. Nepěstuje a nevyrábí se tu ale jen jeden druh pinotu. Více než polovina vinic je osázena jinými burgundskými odrůdami. Kromě již zmiňovaného Pinotu Noir (Spätburgunder) tu tak najdete i Pinot Gris (Grauburgunder), suché bílé víno, které se skvěle hodí k celé řadě pokrmů a pro jehož bohatší, plnější (a také sladší) variantu se zde používá označení Ruländer (odtud i české označení rulandské) – ale i Pinot Blanc, německy Weißburgunder, jehož chuťová vyváženost z něj dělá skvělého společníka různých pokrmů. Konečně pod označením „Badisch Rotgold“ (Bádenské červené zlato) se zde můžete potkat s místní růžovou specialitou vyráběnou z Pinotu Noir a Pinotu Gris.

Bádensko láká mnoho návštěvníků svým mírným podnebím, malebnými vinařskými vesničkami a rozmanitostí přírodních krás – ať již na svazích Odenwaldu a Černého lesa nebo na březích Bodamského jezera. Velmi populární jsou však mezi turisty také historická města jako Kostnice, Baden-Baden, Karlsruhe nebo Freiburg, ale i pestrá nabídka možností pro aktivní dovolenou, ať již jde o cyklistické výlety podél Taubery nebo pěší putování po jedné z četných turistických vinařských stezek.  

Chcete-li se rozmazlovat wellness pobyty v ideální kombinaci s popíjením vína, je jasnou volbou některé z lázeňských měst od Badenweileru až po Baden-Baden. K návštěvě zve více než 100 různých slavností vína. Některé představují produkty z jednotlivých částí Bádenska, další jsou zasazené do historických kulis a představují středověké tradice. V Bádensku působí více než 50 vinařských družstev a většina z nich pořádá ve svých sklepích pravidelné degustace. Nejlepší přehled o aktuální nabídce Bádenských vinařů získáte na Bádenských slavnostech vína, které každoročně v květnu hostí Offenburg. Za návštěvu rozhodně stojí i nejstarší bádenský vinný trh v markgräflerlandském Müllheimu, který se koná každým rokem v dubnu a jehož tradice sahá hluboko do 19. století.


Přehled oblasti Baden

Zeměpisná poloha: Oblast středu a severu údolí řeky Tauber a horní údolí Rýna sousedící s Černým lesem, prostírající se mezi Heidelbergem švýcarskými hranicemi a Bodamským jezerem.

Významná města: Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden, Freiburg.

Podnebí: Slunečné a teplé. Oblast Kaiserstuhlu je vůbec nejteplejší v Německu.

Typy půdy: Lasturový vápenec v Tauberfranken. Jinde pestrá škála půd od pestrých slínů (keuper) až po písčitohlinité, sprašové, žulovité, jílovité, vápencové a písčité půdy. Kaiserstuhl je vyhaslá sopka, zatímco pro oblast kolem Bodamského jezera jsou charakteristické ledovcové usazeniny (morény).  

Plocha vinic (2019): 15 836 ha · 9 podoblastí · 16 společných pěstebních lokalit · 300+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 60 % · červené 40 %]: Pinot Noir (33,7 %), Müller-Thurgau (14,9 %), Pinot Gris (13,8 %) a dále Pinot Blanc, Chrupka bílá a Ryzlink rýnský. 

Marketing: Většina vinařů je zapojena do některého z více než 100 místních vinařských družstev, která vyrábějí a prodávají asi 85 % místní produkce. Sklepy místního družstva v Breisachu jsou největší v Evropě a čtvrté největší na světě. Vývoz nehraje příliš významnou roli. Téměř polovina produkce se prodá v supermarketech, druhá polovina ve vinotékách a restauracích či přímo spotřebitelům.

Značené trasy vinařskou krajinou: Badische Weinstraße (autem) · severní část Románské cesty (autem) vede přes bádenskou část údolí Taubery, stejně jako Main-Tauber-Fränkische Radachter (cykloturistika) · Hradní cesta (autem) vede přes Bádenskou horskou cestu (Badische Bergstraße) do Heidelbergu · vinná cesta Kraichgau-Stromberg (autem) · Markgräfler Wiiwegli z Freiburgu do Weilu (pěší a cykloturistika).

20080121_01_02_047_A4.jpg
Vineyards in Oberrottweil, Baden
20080121_01_02_060_A4.jpg
Vineyards in Oberrottweil, Baden
20080121_01_02_062_A4.jpg
Vineyards in Ihringen, Baden