Lahodná, ušlechtilá sladká vína

Chuť & kvalita

Lahodná, ušlechtilá sladká vína

I když hlavní sklizeň hroznů v německých vinařských oblastech úspěšně skončila, lze v některých lokalitách pozorovat, že některé vinice ještě nebyly sklizeny. Vinaři na ně nezapomněli, spíše čekají, až se z těchto hroznů vyvinou ušlechtilé sladké delikatesy. Za příznivého podzimního počasí hrozny ještě dozrávají a přirozeně každým dnem zvyšují svou sladkost.


"Dar matky Přírody"

V zásadě rozlišujeme dva způsoby výroby těchto ušlechtilých a vzácných sladkých vín. Na jedné straně jsou to Beerenauslese nebo Trockenbeerenauslese, při jejichž výrobě pomáhá zejména houba, takzvaná "ušlechtilá hniloba" – nebo chcete-li někoho ohromit, citujte odborný termín Botrytis Cinerea. Když jsou hrozny na podzim velmi zralé a zároveň je vlhko a relativně teplo, napadá tato houba hrozny a způsobuje, že slupka bobulí se stane porézní a hrozen pak vyschne jako rozinky. Voda z hroznů se odpaří a zůstává extrémně sladká šťáva, ze které vznikají velmi sladká vína.

Během sklizně se tyto vysušené hrozny speciálně vybírají, což vysvětluje název "Auslese", což znamená výběr nebo selekce. Mimochodem, kvasinky ve víně nestihnou zkvasit všechen přírodní cukr, a proto mají taková vína zpravidla velmi nízký obsah alkoholu. Vysoký obsah cukru poznáte také podle toho, že když taková vína roztočíte ve sklenici: konzistence je hustší, téměř olejovitá. Sušené bobule mají většinou zlatožlutou barvu, která je způsobena ušlechtilou hnilobou, zatímco ledová vína si obvykle zachovávají světlou barvu.

Více informací naleznete zde: https://www.cz.deutscheweine.de/knowledge/quality-standards/ 

csm_Edelsuesse_Dessertweine_321a8365a9-.jpg

csm_Edelsuesse_Dessertweine_321a8365a9-.jpg

Ideální pro archivaci

Podle toho, jak sladké byly hrozny při sklizni, se rozlišují stupně Auslese, Beerenauslese nebo Trockenbeerenauslese. Trockenbeerenauslesen jsou vína velmi vzácná, možná ještě vzácnější než ledová, a proto velmi drahá. Nejdražší vína Trockenbeerenauslese byla v posledních letech vydražena za cenu vysoko přesahující 1000 eur za láhev.

Vzhledem k vysokému obsahu cukru mohou taková vína při správném uskladnění zrát desítky let. Dlouhé zrání vyžaduje vysoký podíl extraktivních látek, ovocných kyselin, zralé sladkosti a alkoholu ve víně. Díky své jemnosti a harmonii nabízejí starší ušlechtilá sladká vína dokonalost, kterou lze jen těžko překonat. Jsou ideální pro speciální příležitosti a velké životní události. Tato vína se musí správně skladovat na chladném místě a svého vrcholu obvykle dosahují po 5 až 10 letech, nicméně se mohou stále zlepšovat a po 20 nebo 30 letech nabídnou bezprecedentní ušlechtilost.

Ušlechtilá sladká vína jsou skvělými společníky pro slavnostní příležitosti a vynikajícím aperitivem, který potěší gurmány. Po skončení večeře jsou raritní ušlechtilá sladká vína tím nejlepším zakončením večera. Jsou krásným doplňkem sladkých pokrmů, zejména ovocných dezertů, zmrzliny nebo sorbetů. V předvánočním období se tato sladká vína hodí zejména k ovocným sladkostem s rozinkami, například kořeněným sušenkám a perníku a samozřejmě jsou poslouží i jako luxusní dárek.