Franky - země bocksbeutellu


Franky – země bocksbeutelu

Francké víno roste v krajině kolem Mohanu již více než 1200 let. Tradičně se plní do lahví zvaných Bocksbeutel, které mají plochý elipsovitý tvar. Díky tomu se dají snadno poznat a jsou puncem nejlepších franckých vín.

Vinařská oblast Franky sousedí s pohořími Rhön na severu, Steigerwald na východě, Spessart na západě a na jihu s údolím Taubertal. Tvoří ji 6137 hektarů vinic, z nichž 82 % je osázeno bílými odrůdami. Ve zdejších vápencových půdách a pestrých slínech se obzvláště dobře daří Sylvánskému, které je vlajkovou odrůdou franckého vinařství. V rukou mladých vinařů pak zažívá renesanci jemný a aromatický Müller–Thurgau, vůbec nejpěstovanější francká odrůda. Aktuálně nejčastěji vysazovanou odrůdou je Bacchus, který patří mezi místní speciality.

Centrem franckého vinohradnictví je barokní město slavností Würzburg se svou Rezidencí, zapsanou na seznam světového dědictví, a středověkou pevností Marienberg. Město obklopují slavné historické vinice, mimo jiné Würzburger Stein, z níž pocházelo jedno z Goetheho oblíbených vín. Nejtradičnější würzburská vinařství nabízejí návštěvu svých rozlehlých vinných sklepů a možnost ochutnat jejich nejlepší vína s gurmánským pohoštěním v kulisách impozantní architektury.

Frankové jsou hrdí na svou bohatou historii, s níž se při toulkách touto vinařskou oblastí budete setkávat na každém kroku. Středověk dýchá i z menších vinařských měst a venkova, například v Miltenbergu, Iphofenu nebo Volkachu. Zdejší hradby, domovní štíty, věže, dlážděné ulice a romantická nádvoří rozhodně stojí za podívání. Úchvatné pohoří Steigerwald nabízí idylu hrázděných domů a zelené krajiny kypící životem. Zaujmou ale i vinotéky s výběrem toho nejlepšího z místní produkce, vinařská architektura, stylové degustační místnosti a celkový optimismus typický pro tuto vzkvétající vinařskou oblast.

Nabízí se spousta možností, jak si naplno užít dechberoucí vinařskou krajinu Frank. Můžete se na kole vydat cyklostezkou podél Mohanu, na raftu se plavit po jeho meandrujícím toku v oblasti Volkacher Mainschleife, zkoumat krásy místní přírody během výletu na krytém povoze nebo se vydat na pěší túru po horských turistických stezkách nabízejících úchvatné výhledy. Mimořádným zážitkem pro každého je přímá účast na vinobraní. Jeho konec slaví Frankové se stejným zápalem jako příchod burčáku. Říkají mu Federweißer a tradičně ukončuje každoroční seriál různých slavností vína, z nichž první obvykle začínají už v březnu. Místní jsou mistry kreativního propojování vína, kulinářských specialit a kultury. Pestrost místní nabídky znalcům vína nabízí nezapomenutelné zážitky a otevírá nové obzory. 

Vášeň a um franckých vinařů jim získaly celou řadu ocenění v Německu i zahraničí. Rok co rok potvrzují místní výrobci mimořádnou kvalitu svých vín, která okouzlují svou živostí a svěžestí i nezaměnitelnou chutí franského terroiru.


Přehled oblasti Franken

Zeměpisná poloha: Východně od Frankfurtu na jižních svazích lemujících Mohan a jeho přítoky.

Významná města: Würzburg

Podnebí: Kontinentální s teplými, suchými léty a studenými zimami

Typy půdy: Zvětraliny matečních hornin a barevné pískovcové půdy v pohoří Spessart severně od Miltenbergu. Ve střední části převažuje lasturový vápenec, zatímco dále východním směrem, v okolí pohoří Steigerwald, se nacházejí těžší slíny a půdy s obsahem sádrovce.

Plocha vinic (2019): 6 130 ha · 3 podoblasti · 23 společných pěstebních lokalit · 200+ samostatných vinic.

Odrůdy révy 2019 [bílé 82 % : Červené 18 %]: Müller-Thurgau (24,3 %), Sylvánské (24,8 %), Bacchus (12,3 %) a dále Ryzlink a Kerner.

Marketing: Sklepy místního družstva v Kitzingenu a dalších menších družstev vyrábějí a prodávají asi 40 % celkové produkce oblasti. Zbytek připadá na soukromníky a státní vinařství. Vývoz hraje jen zanedbatelnou roli. 80 % franckého vína se vypije do 250 km od místa jeho výroby.

Značené trasy vinařskou krajinou: Franky nemají žádnou oficiální značenou vinařskou stezku. Romantická cesta (autoturistika) vede franckou částí údolí řeky Tauber a Main-Tauber-Fränkische Radachter (cykloturistika) vede mimo jiné malebnými vinařskými vesnicemi severozápadně a jihovýchodně od Würzburgu.

20080121_01_03_009_A4.jpg
Iphofen, Rödelseer Tor, Franken
20080121_01_03_017_A4.jpg
Würzburg, Franken
20080121_01_03_011_A4.jpg
Vineyards in Franken, Randersacker