Württemberg

Württemberg – země červeného

Württembersko je známé jako hlavní německá oblast červeného vína. Červenými odrůdami je osázeno téměř 70 procent z celkové plochy 11 461 hektarů zdejších vinic. Nejznámější přitom zůstává dodnes Trolínské. Toto lehké, dobře pitelné víno, s nímž se mimo Württembersko setkáte jen výjimečně, je považováno za zdejší národní nápoj. Pije se tu opravdu často a obvykle spolu s nějakou drobností k zakousnutí.

Není žádným tajemstvím, že „Ländle“, jak místní svůj kraj označují, má výrazně vyšší spotřebu vína než jiné oblasti. Trolínské tomuto trendu nepochybně napomáhá – v Heilbronnu dokonce každoročně probíhá maraton v jeho pití. Není to ale jediná červená odrůda, která se zde pěstuje. Například Mlynářka (kterou zde najdete pod názvy Schwarzriesling, ale i Müllerrebe nebo Pinot Meunier), Frankovka (Lemberger) a Pinot Noir se naopak profilují jako ušlechtilí společníci k sofistikované gastronomii. 

Z bílých odrůd hraje ve Württembersku prim Ryzlink, který roste na podobné ploše jako Trolínské – v obou případech jde o více než 2000 ha vinic. Po něm následuje Kerner, kříženec Trolínského a Ryzlinku vyšlechtěný v místním výzkumném a pedagogickém enologickém ústavu ve Weinsbergu.

Opravdovou specialitou oblasti je „Schillerwein“ – růžové víno, které se ovšem od jiných růžových výrazně liší – vyrábí se totiž ze směsi červených a bílých hroznů, které se před kvašením smísí. Jméno „Schillerwein“ nemá nic společného se slavným württemberským básníkem Fridrichem Schillerem, ale jeho původ sahá pravděpodobně hluboko do středověku.

Místní Weingärtner (tedy vinohradníci, jak si zde vinaři říkají místo jinde obvyklého „Winzer“) pěstují révu podél řeky Neckar a v chráněných údolích jejích přítoků Rems, Enz, Kocher, Jagst a Tauber. Srdcem vinařského regionu je Württemberská nížina na středním toku Neckaru, jižně od níž se nachází oblast Remstal-Stuttgart. Další malá oblast se nachází daleko na jih poblíž Kressbornu a Lindau u Bodamského jezera.

V údolích má mnoho vinic velký spád, často jsou terasovité a vyžadují ruční péči. Proto je zde mnoho pěstitelů, kteří se věnují malým viničkám a sklizené hrozny dodávají do nejbližšího vinařského družstva. Celkem v oblasti Württemberska působí více než 50 takovýchto družstev, na něž připadá zhruba 80 procent celkové produkce oblasti.

Velkou část této oblasti lze poznat na výletech po Württemberské vinařské stezce, která má více než 500 kilometrů a táhne se od Weikersheimu kolem Bad Mergentheimu přes Metzingen a končí východně od Tübingenu. Vede podél řeky Neckar a jejími okouzlujícími bočními údolími. Další možnost vychutnat si místní víno v autentické atmosféře prostředí jeho zrodu nabízí slavnosti vína, kterých Württembersko pořádá opravdu požehnaně. Jeden z nejznámějších a největších festivalů se koná ve vinařské vesnici Heilbronnu.

Württembersko se též považuje za zemi filozofů a velkých básníků. Říká se, že první prezident Spolkové republiky si jako inspiraci při psaní svých proslovů pravidelně dopřával sklenku místní Frankovky a mezi Württemberčany nacházeli své múzy i básníci Schiller s Hölderlinem. Při návštěvě této vinařské oblasti se tedy rozhodně vyplatí potěšit se i krásami světa umění a kultury, například při návštěvě Schillerova národního muzea ve švábském Marbachu nebo hradu Hornberg Götze von Berlichingen, jehož proslavil Goethe ve svém stejnojmenném dramatu.


Přehled oblasti Württemberg

Zeměpisná poloha: Východně od Rýna a Bádenska, mezi údolím řeky Tauber a úpatím Švábské Alby. Vinice se prostírají převážně podél řeky Neckar a jejích přítoků Enz a Rems severně a východně od Stuttgartu.

Významná města: Stuttgart, Heilbronn.

Podnebí: Mírné teploty. Vrcholy Černého lesa a Švábské Alby chrání říční mikroklima v údolí řeky Neckar.

Typy půdy: Půdy jsou různorodé a zahrnují lasturový vápenec, pestré (keuper) i klasické slíny, spraše i jílovité půdy.

Plocha vinic (2019): 11 394 ha · 6 podoblastí · 16 společných pěstebních lokalit · 200+ samostatných vinic. 

Odrůdy révy 2019 [bílé 32,3 % · červené 67,7 %]: Trolínské (18,3 %), Ryzlink (18,7 %), Frankovka (15,6 %), Mlynářka (11,7 %), Pinot Noir (11,6 %) a dále Müller-Thurgau a Kerner.

Marketing: 80 % místních pěstitelů obdělává méně než jeden hektar vinic. I proto je většina z nich členem některého vinařského družstva. Celých 80 % průměrné sklizně zpracovávají oblastní družstevní sklepy v Möglingenu, včetně hroznů ze 36 místních vinařských družstev. Výrobou a prodejem vína se pak zabývá dalších 32 lokálních družstev. Vývoz hraje nevýznamnou roli a pouze minimum místního vína se prodá mimo württemberský region. Místní jsou totiž žízniví a věrní zákazníci.

Značené trasy vinařskou krajinou: Schwäbische Weinstraße (autoturistika) · Weinstraße Kraichgau-Stromberg (autoturistika) · Radweg Schwäbische Weinstraße (cykloturistika).

20080121_01_13_004_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_13_041_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_13_010_A4_2560_1728.jpg