Saint Laurent

Červené odrůdy

Saint Laurent – renesance díky jednomu falckému vinaři

Odrůda Saint Laurent, česky známá jako Svatovavřinecké, brzy raší[DH1]  i dozrává. Je tak náchylná na květnové mrazíky, a pěstuje se jen v chráněných lokalitách. To je umocněno i faktem, že v chladných polohách zůstává v hroznech příliš vysoká hladina kyselin. Odrůda se v Německu v 60. letech minulého století téměř vytratila, ale po několika letech konzervačního šlechtění byl opět k dispozici dostatek sadebního materiálu. Od té doby se její podíl trvale zvyšuje z 68 ha v roce 1995 na 618 ha v roce 2018, a to zejména v oblastech Rheinhessen a Falc. Hlavní baštou Svatovavřineckého je však dnes ovšem Rakousko.

Vinaři vnímají obvykle Svatovavřinecké jako doplnění své nabídky prémiových červených odrůd. Proto bývají tato vína často sofistikovaná a hodí se ke gurmánské večeři. Často bývají silná, mají intenzivně rudou barvu, ale zároveň svěží a ovocitou chuť s vůní bezinek nebo višní. V závislosti na ovocitosti a hustotě mohou být ideálním společníkem lehčích i těžších jídel, například zvěřiny nebo vyzrálých sýrů.

O domovině Svatovavřineckého panují určité pochyby – může jí být Alsasko nebo jiná část Francie. Své jméno pravděpodobně získalo po světci sv. Vavřincovi (Saint Laurentius), který je mimo jiné patronem kuchařů a jeho svátek připadá na 10. srpen, kdy hrozny této odrůdy začínají dozrávat. Dlouhou dobu se považovalo za pododrůdu Pinotu Noir, nedávno však bylo klasifikováno jako samostatná odrůda.

 [DH1]Toto v AJ originále není, ale jinak text nedává smysl (květnové mrazíky vadí mladým výhonům). Rychlá kontrole DE znění potvrdila, že tato informace by v textu být měla.