Regent

Červené odrůdy

Regent – úspěšná nová odrůda

Regent má řadu nesporných výhod – dozrává brzy, mívá nadprůměrnou hustotu vinného moštu (tedy cukernatost) a dobře odolává nejen zimním mrazíkům, ale i peronospoře (plísni révy vinné), padlí a plísni šedé, díky čemuž není nutné rostliny chemicky ošetřovat. Proto si odrůda získala oblibu německých vinařů téměř ze všech oblastí. V roce 2018 byla vysazena na 1800 ha, což představovalo téměř 2 % celkové plochy německých vinic. Nejčastěji ji můžete najít v Rýnském Hesensku (Rheinhessen), ve Falci, Bádensku a ve Francích.

Vína odrůdy Regent mají plné tělo, téměř ve středozemním stylu, které provází lahodná taninová struktura a aroma třešní či rybízu, evokující jiné vyhlášené červené odrůdy. V hustotě moštu překonává i Pinot Noir, a vína jsou tak i náležitě bohatá. Střední úroveň kyselin umožňuje výrobu jemných a sametových vín s intenzivní červenou barvou. Dosáhnou-li hrozny špičkové kvality, nechává se víno někdy zrát v baricích.

Odrůda se může pít relativně brzy a dobře se hodí ke klobásám, vyzrálým horským sýrům, masitým pokrmům výrazné chuti a koncentrovaným omáčkám, jehněčí kýtě, ragú z hovězí oháňky nebo zvěřině.

Regent je jednou z mála úspěšných hybridních odrůd a předpovídá se mu růžová budoucnost. Jeho původ sahá do roku 1967, kdy se se Vinařskému šlechtitelskému ústavu v Geilweilerhofu u Siebeldingenu podařilo zkřížit odrůdy (Sylvánské × Müller Thurgau) × Chambourcin. Posledně jmenovaná francouzská odrůda je stará asi 100 let a svému potomkovi dala do vínku vysokou odolnost. Zpočátku musely být klony dlouhé roky pečlivě selektovány, první výsadby v rámci odrůdových zkoušek tak začaly probíhat až v roce 1985. Odrůdová ochrana byla vydána v roce 1993, o dva roky později byl Regent zapsán do odrůdové knihy a v roce 1996 schválen pro výrobu jakostních vín.