Lemberger

Červené odrůdy

Lemberger – posel jižního tepla

Odrůda Lemberger, známá také jako „Blauer Limberger“ nebo „Blaufränkisch“ a česky pod názvem Frankovka, roste na teplých lokalitách chráněných proti větru. Pučí totiž brzy a dozrává pozdě. Na velmi dobrých lokalitách dává tato württemberská specialita vína vynikající kvality. Daří se jí v půdách mnoha druhů, zejména ale úrodných, hlubokých sprašových hlínách.

Plocha osázená Frankovkou už dlouhé roky povalu, ale setrval roste – z 500 ha v roce 1970 se odrůda rozšířila na 1900 ha v roce 2019. Pěstuje se téměř výhradně ve Württembersku, kde její podíl činí 16 % celkové plochy vinic. V celoněmeckém měřítku je to přitom pouze 1,9 %.


Vinařství/chuť

Pro znalce vína je Lemberk "kabátem mnoha barev" ....., od lehkých a ovocných vín až po vína bohatá na extrakt a třísloviny (zralost Spätlese a Auslese). Obvykle se jedná o vína extrémně tmavé barvy. Buket může být od poměrně klidného až po výrazný, který svojí chutí připomíná ostružiny, sladké nebo kyselé třešně, švestky, rybíz, angrešt, bezinky, banány a čokoládu, ale i rostlinné vůně, jako jsou zelené fazolky nebo zelená paprika.

V závislosti na technice vinifikace mají vína ovocný nebo tříslovinný akcent a dlouhý závěr. Díky svým kyselinám, extraktu a tříslovinám mají i sušší verze Lembergeru dobrý potenciál ke zrání. Barikové stárnutí dodává další rozměr... připomíná středomořskou vřelost a kouzlo. Ambiciózní vinaři a družstva často míchají Lemberger s Trollingerem (v závislosti na procentuálním zastoupení jednotlivých složek cuvée je víno označeno převažující odrůdou uvedenou na prvním místě). Skutečnou specialitou je šumivé víno neboli sekt z odrůdy Lemberger.

 

History

Officially classified under the name “Blauer Limberger”, this red grape variety also goes by the synonyms “Lemberger” and “Blaufränkisch”. The late-ripening Lemberger probably originated in vineyards on the lower stretches of the Danube River. The grape was documented in Austria in the second half of the 18th century and is cultivated there to this day (as Blaufränkisch) in Burgenland and near Vienna. In Hungary it is known as Kékfrankos. In the 19th century a “wine improvement society” advocated replacing high-yielding varieties with high-quality grapes (such as Lemberger) in the Kingdom of Württemberg. Indeed, Lemberger wines from Württemberg were the favorite of the first president of the Federal Repubic of Germany, Theodor Heuss, and it is said that the variety was equally as popular with Bismarck and Napoleon.