Cabernet Sauvignon

Rote Rebsorten

Cabernet Sauvignon – možná nejslavnější odrůda révy na světě

První písemné zmínky o odrůdě Cabernet Sauvignon ve Francii sahají do roku 1635 a celosvětově se pěstuje zhruba na 250 000 hektarech vinic. V Německu roste asi na 424 ha vinohradů (v roce 2019), z nichž zhruba polovina se nachází ve Falci a dalších 106 ha v oblasti Rheinhessen. V malém množství roste i v Bádensku a kolem řeky Nahe.

Caberner Saubignon patří mezi velmi pozdní odrůdy. Jeho bobule obsahují obzvláště velké množství jadérek, antokyanů a tříslovin, díky čemuž má víno z této odrůdy temně rudou barvu a ideálně se hodí pro zrání v barikových (225litrových) sudech i dlouhodobému archivování ve sklepě.

Vína z odrůdy Cabernet Sauvignon mají výrazný charakter a typickou chuť po černém rybízu, která se ve vůni snoubí se zelenými paprikami. Specifikem odrůdy je, že bez ohledu na klimatické a půdní podmínky, v nichž roste, zůstává chuť vína nezaměnitelně „cabernetová“. Při párování s jídlem je Cabernet Sauvignon dokonalým společníkem pečených hovězích nebo jehněčích mas s tmavými omáčkami.