Weißburgunder

Bílé odrůdy

Weißburgunder – lehké letní víno a ideální společník pokrmů

Tato starobylá odrůda, ve Francii známá pod označením Pinot Blanc a u nás jako Rulandské bílé, roste v lokalitách bohatých na živiny a vápencových půdách. Dozrává poměrně pozdě, sklízí se po Mülleru-Thurgau, ale před Ryzlinkem. Výborně se jí daří na místech, která jsou příliš teplá pro pěstování Ryzlinku.

Weißburgunder mívá méně výrazný a relativně neutrální buket, ale více kyseliny než jeho předek Grauburgunger (Pinot Gris), ze kterého odrůda vznikla spontánní mutací. Většina vín z této odrůdy bývá skvělým společníkem pestré škály pokrmů, které harmonicky doplňují. Často jsou lehká, svěží a mají příjemně vyváženou kyselinku. V chuti a vůni často vystupují tóny citrusů, hrušek, melounů a zelených ořechů. Výborně se hodí k výrobě šumivých vín i zrání v barikových sudech a na špičkových lokalitách může dosáhnout impozantní kvality.

Od roku 1970, kde se odrůda vyskytovala jen na 0,9 % německých vinic, se její podíl výrazně zvýšil. V roce 2018 dosáhl již 5,4 %, přičemž nejpopulárnější je Weißburgunder v Bádensku, Rýnském Hessensku a ve Falci.