Viognier

Bílé odrůdy

Viognier

Odrůda Viognier se pěstuje hlavně v oblasti Rhôny ve Francii. Po velké révokazové krizi na konci 19. století odrůda do roku 1968 téměř vymizela a ve Francii se zachovalo pouhých 14 hektarů vinic. V polovině 80. let minulého století prožila vína z oblasti Rhôny velkou renesanci, z čehož těžil i Viognier a ve Francii se osázená plocha do roku 2015 zvýšila na 6372 ha.

V Německu bývala odrůda dříve nesmírně vzácná, díky zvyšujícím se teplotám se ale míra pěstování v posledních letech lehce zvýšila. V roce 2019 tak Viognier rostl na celkem 22 hektarech vinic. Odrůda dobře odolává suchům, ale je poměrně náchylná na padlí révové.

Plně vyzrálé hrozny odrůdy Viognier jsou tmavě zlaté, téměř až hnědé, čemuž odpovídá i výrazná a intenzivní barva výsledného vína. To má osobitou chuť a často vysoký obsah alkoholu mezi 13,5 % a 14,5 %. Charakteristické aroma Viognieru připomíná zralé meruňky, mango, broskve a jiné exotické ovoce a květinové vůně.

Vína by se měla pít mladá, dokud si drží mladistvou vůni a nevytratí se jejich slabá kyselinková struktura. Kvůli nízkým výnosům a malé ploše vinic (celosvětově pouze 11 985 ha) bývají vína odrůdy Viognier obvykle drahá. Hodí se k pikantním asijským pokrmům.