Silvaner

Bílé odrůdy

Silvaner

Sylvánské zelené vzniklo samovolným křížením odrůd Tramín červený a Rakouské bílé (Österreichisch Weiß) a patří mezi vůbec nejstarší odrůdy révy. První záznamy o jejím pěstování v Německu se datují do roku 1659 a pochází z francké vesničky Castell. Svého času šlo o nejvýznamnější německou odrůdu. V roce 1970 bylo 23 % německých vinic osázeno Sylvánským, podle údajů z roku 2018 ale jeho podíl u nových výsadeb klesl na 4,6 %.

Nejvyšší podíl Sylvánského z celkové plochy vinic si až dodnes udržují Franky s 24,5 %. V absolutních číslech však celosvětové prvenství a titul oblasti s největší plochou vinic osázených touto odrůdou přísluší oblasti Rheinhessen s 2 162 ha.

Sylvánské dozrává asi dva týdny před Ryzlinkem, prospívá mu průměrné množství slunečního svitu a vyžaduje vlhkou půdu. Obvykle dává plnější, neutrální víno s jemnou kyselinkou, jež většinou bývá lepší mladé. Svůj terroir dokáže vyjádřit téměř stejně výrazně jako Ryzlink. Ve vůni často vystupují stopy květin a rostlin nebo melounů, mirabelek či jablek. Díky delikátním, zemitým a ovocným tónům i snadno stravitelné kyselince je Sylvánské velmi vhodné k řadě pokrmů. Vyhlášené je ve spojení s chřestem, ovšem kouzelně doplňuje i ryby.