Riesling

Bílé odrůdy

Ryzlink – proslulá klasika a jasná německá jednička

Na začátku 19. století patřily německé Ryzlinky mezi nejdražší vína na světě. Mnoho německých vinařů dnes opět míří k těmto jakostním výšinám. 


Už jen přivonět k Ryzlinku je čirá radost. Vnímat můžete stopy jablek, citrusů, broskví a meruněk. Právě čistota těchto ovocných aromat snoubící se s osobitou ovocnou kyselostí dělá z Ryzlinku jednu z nejvyhlášenějších odrůd révy na světě, která v posledních letech prožívá nebývalou mezinárodní renesanci. A je na co navazovat – v 19. století se totiž německé Ryzlinky řadily mezi nejdražší vína na světě!

S jistotou lze říci, že domovinou Ryzlinku je Německo. V roce 2019 odrůda rostla na 24 049 ha, což představuje téměř čtvrtinu celkové plochy německých vinic. V celosvětovém měřítku připadá na Německo asi 40 % celosvětové produkce Ryzlinku. Falc a Mosela jsou dvě vinařské oblasti s celosvětově největší produkcí Ryzlinku. 

Dějiny

Jedna z prvních doložených zmínek o pěstování Ryzlinku v Německu je účet z vinařství v Rüsselheimu hraběti z Katzenelnbogenu za „šest keřů Ryzlinku vysazených na vinici“ z 13. března 1435. Díky pěstování révy v klášterech také tato odrůda měla zásadní přínos pro vinařskou kulturu. Označení „Johannisberský Ryzlink“, které se často používá ve Spojených státech, je odvozeno od vinice Johannisberg v oblasti Rheingau, nejstaršího dosud zachovaného vinohradu Ryzlinku na světě. I proto je v Česku odrůda známá jako Ryzlink Rýnský, v Německu ale vždy jen Ryzlink.

Ryzlink se rychle rozšířil do všech německých vinařských oblastí – zejména do říčních údolí, jejichž schopnost akumulovat teplo odrůdě mimořádně svědčí. Díky německým přistěhovalcům se pak Ryzlink dostal i do dalších zemí po celém světě, mimo jiné do Austrálie, USA nebo na Nový Zéland.


Nepřeberná paleta stylů z jediné odrůdy

Na rozdíl od většiny jiných odrůd závisí charakter Ryzlinku do velké míry na typu půdy, v níž roste. Těžké jílovité půdy pomáhají rozvoji citrusových aromat, mladý červený pískovec zaručuje ve víně chuť broskví a břidličné půdy pomáhají rozvoji minerálních tónů, občas připomínajících až pazourek. Ryzlink má zároveň obrovský potenciál pro dlouhou archivaci. Dobře vyzrálý Ryzlink často mívá ušlechtilé tmavé zelenkavo-modré zbarvení, které je pro znalce příslibem nejvyššího prožitku.  

Vynikající odrůda jako Ryzlink dokáže své přednosti uplatnit na mnoho způsobů: jako „Winzersekt“ (vinařův sekt), lehký kabinet, ušlechtilá Spätlese (pozdní sběr) nebo ceněné ledové víno. Stylový rozsah se pak pohybuje od vín suchých a polosuchých až po plná a extrémně sladká. Díky velkolepé různorodosti chuťových profilů je Ryzlink velmi osvěžující a skvěle se hodí k mnoha různým pokrmům, zejména rybím a drůbežím jídlům podávaným s lehkými omáčkami nebo zeleninovým ragú. Polosuché varianty jsou ideálním doplňkem asijské gastronomie.

A pak jsou zde sladké poklady: výběry z bobulí, označované jako Beerenauslese, a výběry z cibéb, Trockenbeerenauslese. Všechny tyto nedostižně vytříbené lahůdky mají jedno společné: ušlechtilá plíseň (botrytis cinerea) zde zvýrazňuje aroma Ryzlinku k naprosté dokonalosti. Jako odrůda se Ryzlink pro výrobu těchto okázalých specialit nesmírně hodí: dozrává pomalu, pozdě a ušlechtilá plíseň má dostatek času, aby se na hroznech důkladně rozšířila. Když to rozmary podzimu dovolí a není příliš chladno a sucho, nestojí rozvoji těchto sladkých pokladů nic v cestě.

Elixír vylisovaný z ručně vybraných bobulí má koncentrovanou chuť s živou ryzlinkovou kyselostí. Nos pohladí vůně sušených plodů, medu, zralého ananasu a žlutých broskví. Taková vína jsou delikátní aperitivy a skvěle se hodí k ovocným dezertům nebo výrazným sýrům.

Ryzlink je však ideální také k přípravě lahodných „ledovek“. Ledové víno je koncentrovaný a nesmírně ušlechtilý mok s geniální kyselostí, živými ovocnými tóny a výraznou chutí hroznového cukru. U ledových vín se nezřídka dosahuje hmotnosti moštu až 250 °Oe (Oechsleho moštoměru). Není tak divu, že ledové ryzlinky se řadí mezi nejcennější vinařské poklady na světě.