Müller-Thurgau

Bílé odrůdy

Müller-Thurgau / Rivaner

Müller-Thurgau, v Německu běžně známý též pod označením Rivaner, je v Německu druhou nejrozšířenější odrůdou a s 12 057 hektary v roce 2018 rostl na 12 % celkové plochy německých vinic.

Odrůdu vyšlechtil v roce 1882 v Geisenheimu profesor Hermann Müller ze švýcarského kantonu Thurgau. Dlouho se mělo za to, že jde o křížení Ryzlinku a Sylvánského (německy Silvaner, odtud též alternativní označení Rivaner). Tuto teorii však před časem vyvrátila genetická analýza, která prokázala, že skutečnými „rodiči“ jsou Ryzlink a Madlenka královská.

Müller-Thurgau má asi o 30 % vyšší výnosy než Ryzlink a dozrává poměrně brzy – obvykle hned na začátku období sklizně. Nevyžaduje sice tolik slunce a má i nižší nároky na podnebí, zato však potřebuje více vláhy než Ryzlink a půdu s dobrou propustností.

Vína z této odrůdy bývají lehká a nekomplikovaná, obvykle mívají květinový buket a jemnou kyselinku. V chuti často vystupují tóny muškátového oříšku. Jsou nejlepší jako svěží a mladá a hodí se pro každou příležitost. Z odrůdy se též vyrábí krásně aromatická šumivá vína.

Podobně jako Ryzlink hrál Müller-Thurgau důležitou roli v dějinách německého vinařství.