Grauburgunder

Bílé odrůdy

Grauburgunder

Byť má tato odrůda červeno-šedou slupku, počítá se mezi bílé. Ve Francii je známa pod názvem Pinot Gris, v Itálii jako Pinot Grigio a v Česku jako Rulandské šedé.

Německý název Grauburgunder se používá pro uhlazenější, sušší vína z této odrůdy, která se skvěle hodí k mnoha druhům pokrmů. Sladší, plnější a aromatičtější vína z této odrůdy se často označují jako Ruländer (odtud český název celé rodiny Pinotů) po obchodníkovi Johannu Rulandovi ze Speyeru, který odrůdu na začátku 18. století objevil a zpopularizoval.

Grauburgunder umí rozvinout velmi širokou paletu chutí a vůní s tóny hrušek, mandlí, ořechů nebo ananasu. Nabízí působivou stylovou rozmanitost. Kromě suchých a svěžích vín, která skvěle chutnají na terase nebo pikniku, a již zmiňované sladší varianty Ruländer se připravují též plná vína zrající v barikových sudech nebo ušlechtilé sladké výběry. Podobně jako Pinot Blanc se i šedá varianta výborně hodí k přípravě šumivých vín.

Odrůda vyžaduje vinice s hlubokými, těžkými půdami a sklízí se zhruba ve stejnou dobu jako Weißburgunder. V současné době na ni připadá 5,5 % celkové plochy německých vinic a nejčastěji se s ní můžeme setkat v Bádensku, Rýnském Hessensku nebo Falci.