Chardonnay

Bílé odrůdy

Chardonnay – mezinárodní odrůda, která si v Německu upevňuje pozici

Chardonnay patří v celosvětovém měřítku mezi nejoblíbenější odrůdy a čím dál více se pěstuje i v Německu. Vína z ní jsou vhodná pro mnoho různých příležitostí.


Stejně jako mnoho jiných starobylých odrůd révy pochází Chardonnay původně z oblasti Blízkého Východu. Když se pěstování vína začalo šířit i do Evropy, nalezlo Chardonnay nový domov ve Francii, především v Burgundsku. Dnes patří mezi nejoblíbenější odrůdy na světě. Jeho pěstování bylo v Německu oficiálně povoleno až roku 1991 a v současné době je vysazeno jen na 2 222 hektarech, 2,1 % celkové plochy německých vinic.

Odrůda se v Německu pěstuje hlavně ve Falci (v roce 2019 celkem 786 ha) a Rýnském Hesensku (v roce 2019 celkem 827 ha). Najdeme ho ale i v jiných lokalitách vhodných pro burgundské odrůdy, kde dosahuje vynikajících výsledků – například v bádenském regionu Kaiserstuhl (v roce 2019 celkem 213 ha) nebo falcké oblasti Jižní vinařské stezky.

Pro Chardonnay je typická bohatá škála aromat od melounu, exotického ovoce, přezrálého angreštu nebo lehce nezralých jablek. Vína vyšší kvality mívají více alkoholu a extraktu. Jde o plná vína s dlouhým závěrem, která se často školí v barikových sudech.


Rosa Chardonnay

 

In February 2020, the Rosa Chardonnay grape variety was approved by the Federal Plant Variety Office and thus for the production of quality wines. According to information from the Hochschule Geisenheim University (breeders of the grape variety), Rosa Chardonnay is characterized by a higher resistance to rot than classic Chardonnay.

In terms of taste and color, the wines of Rosa Chardonnay are comparable to those of  Chardonnay, and can be described as full-bodied and complex. In Rhineland-Pfalz, the variety has been grown on around 6 hectares. (As of March 2020)