Mosela

Moselschleife

Mosela je klikatící se páteří celé moselské oblasti. Během své pouti severovýchodním směrem k soutoku s Rýnem se neustále stáčí a vytváří tolik meandrů, že její tok potřebuje 250 km k překonání vzdálenosti, která je vzdušnou čarou poloviční. Spolu se svými dvěma přítoky Sárou (Saar) a Ruwerou tvoří Mosela vinařskou oblast považovanou za vůbec nejstarší v Německu.

Facts

  • 8 536 ha

    Plocha vinic

  • 524

    Samostatných vinic

  • > 30°

    Sklon svahu

Mosela je klikatící se páteří celé moselské oblasti. Během své pouti severovýchodním směrem k soutoku s Rýnem se neustále stáčí a vytváří tolik meandrů, že její tok potřebuje 250 km k překonání vzdálenosti, která je vzdušnou čarou poloviční. Spolu se svými dvěma přítoky Sárou (Saar) a Ruwerou tvoří Mosela vinařskou oblast považovanou za vůbec nejstarší v Německu. O dlouhých dějinách místního vinařství a jeho velkém měřítku svědčí mnohé nálezy včetně vinných lisů z římských dob. 

Na Mosele mezi Perlem a Koblenzí, na Sáře mezi Serrigem a Konzem a na Ruweře mezi vesnicí Riveris a trevírskou čtvrtí Ruwer pěstuje asi 5000 vinohradníků révu na celkem 8536 hektarech vinic ve více než 125 vinařských obcích – často za nesmírně obtížných podmínek, protože nikde jinde ve světě nenajdete strmější vinice než zde, v páté největší vinařské oblasti Německa. Dnes se polovina vinic nachází na příkrých terasovitých polohách se sklonem více než 30 stupňů; některé z nich přitom mají sklon i neuvěřitelných 70 stupňů. Na těchto prudkých stráních je téměř všechny hrozny nutné sklízet ručně. Totéž platí i pro další práce – mimo jiné vyvazování révy na její vlastní dvouapůlmetrový kolík nebo navracení břidličnaté půdy spláchnuté zimními dešti zpět do svahu. Vůle vynakládat spousty energie na nesmírně náročnou péči o vinice je jednoznačnou známkou oddanosti vinařskému řemeslu a snahy vyrábět vpravdě jedinečná vína.

Oblast je rozdělena do šesti podoblastí. Oblast kolem hradu Cochem na dolní Mosele se dnes často nazývá terasovitá Mosela, protože právě tento způsob pěstování révy je na zdejších strmých svazích často jedinou možností. Právě zde se nachází i nejpříkřejší vinice Evropy zvaná Bremmer Calmont. Okolí Bernkastelu se říká střední Mosela. Ta je srdcem pěstební oblasti s řadou známých vinařských obcí a slavných vinic. Horní Mosela začíná jižně od Trevíru (Trier). Její součást zvaná Moselská brána patří již do Sárska. Vinařství má dlouhou historii též podél Sáry a nejmenší podoblastí je okolí Ruwery.  

Moselští vinaři se vnímají jako specialisté na Ryzlink, ten tu roste na 5330 hektarech vinic. Tato ušlechtilá, pozdě dozrávající odrůda zde má ideální podmínky. Údolí chráněné příkrými stráněmi představuje jednu z nejteplejších lokalit v Německu. Během dne strmé břidličné svahy nad řekou akumulují teplo slunečních paprsků a v noci jej postupně uvolňují. Kořeny révy pak při hledání vláhy a živin musí pronikat hluboko pod zem. Díky tomu mohou zdejší vinaři produkovat unikátně lahodná, ovocná vína s nesmírně hlubokou chutí a relativně nízkým obsahem alkoholu, která jsou ideální na popíjení v uvolněné atmosféře. 

Světový věhlas si ale získala i ušlechtilá sladká vína od Mosely, jež každoročně na aukcích dosahují rekordních prodejních částek. Nejvyšší ocenění z prestižních domácích i mezinárodních soutěží ale velmi často vozí i vynikající suchá a polosuchá moselská.

Břidlice a Ryzlink místním vinicím zcela dominují, ostatní odrůdy se musí spokojit s menšími podíly. Druhou nejrozšířenější variantou je Müller-Thurgau (označovaný často jako Rivaner), a často zde můžete potkat i Elbling, starobylou odrůdu z horní Mosely, která se zde pěstuje již 2000 let. Vyrábí se z ní svěží, ovocná a nekomplikovaná suchá nebo šumivá vína. V nové výsadbě se často objevují též Pinot Blanc a Pinot Gris nebo Auxerrois a Chardonnay, které na vápencových půdách dávají vína vynikající kvality. Od konce 80. let minulého století na Moselu, Sáru a Ruweru pronikají též červená vína, zejména Pinot Noir a Dornfelder.

Přehled oblasti Mosela

Zeměpisná poloha: Údolí Mosely, soutěska vyhloubená řekou mezi vrchy pohoří Hunsrück a Eifel, a údolí jejích přítoků Sáry a Ruwery.

Významná města: Koblenz, Cochem, Zell, Bernkastel, Piesport, Trier

Podnebí: Příkré viniční lokality a údolí mají optimální teploty i srážky

Typy půdy: Jílovitá břidlice a droba na dolní Mosele (severní část); devonská břidlice na příkrých stráních a písčitá, štěrkovitá půda v rovinatých částech střední Mosely; převážně lasturový vápenec (vápenité půdy) na horní Mosele (jižní část oblasti podél hranice s Lucemburskem)

Plocha vinic (2022): 8536 ha · 6 podoblastí · 19 společných pěstebních lokalit · 500+ samostatných vinic

Odrůdy révy 2022 [bílé 91 % · červené 9 %]: Ryzlink (62,4 %), Müller-Thurgau (9 %), Elbling (5 %), Rulandské bílé (4,3 %) a Rulandské modré (5 %).

Marketing: Zhruba pětinu celkové produkce oblasti zajišťuje regionální vinařské družstvo Bernkastel-Kues. Lahvované víno zde obecně vyrábí družstva, rodinná vinařství i vinařské závody. Ty velké zčásti lahvují a prodávají i vína z jiných německých oblastí, např. Falce nebo Rýnského Hesenska, ale i levnější dovážená vína. Velká část produkce se vyváží. Pro menší vinařství je však důležitý přímý prodej koncovým spotřebitelům, a velmi tak těží z turistické popularity regionu.   

Značené trasy vinařskou krajinou: Mosel Weinstraße (autoturistika) · Moselhöhenweg (pěší turistika) · Römische Weinstraße (autoturistika) z Leiwenu do Schweichu · Stezka Elblingu (autoturistika) z Konze do Perlu, vedoucí podél hranice s Lucemburskem.

 

Highlights of wine culture in Mosela

  • Cusanusstift (nemocnice sv. Mikuláše) Památky vinařské kultury: Mosela

    Learn more
  • Neumagener Římská loď s vínem Památky vinařské kultury: Mosela

    Learn more
  • Viniční terasy u Winningenu Památky vinařské kultury: Mosela

    Learn more

Wine hike Po stopách Římanů

Tato velkolepá turistická trasa rozhodně není jednoduchá. Avšak to, co na ní uvidíme, dá zapomenout na veškerou námahu. Navíc se vydáme na cestu o více než 2 000 zpět do minulosti.

Learn more

Contact