Jednotlivé odrůdy
Široká škála odrůd révy vinné, které se pěstují v Německu, je impozantní: od "A" jako Acolon až po "Z" jako Zweigeltrebe. Zatímco se zde pěstuje téměř 100 odrůd, největší obchodní význam má asi dvacet z nich, především Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau, nazývaný také Rivaner. Co se týká červených odrůd, největší význam má pěstování Rulandského modrého a Dornfeldu.
Trollinger
Původ této starobylé červené odrůdy sahá pravděpodobně do Tirol, kde se jí říká Schiava (v Itálii) a Vernatsch (v Rakousku). V Česku je známá jako Trolínské.
Facts
-
1 940 ha
plocha vinic osázená v roce 2022
Pěstování a význam
Odrůda Trollinger, která byla dříve rozšířena na mnoha německých vinicích a často využívána jako stolní hrozen, se dnes téměř výhradně pěstuje ve Württembersku. Zde má silnou tradici, je hojně konzumována při každodenních příležitostech a získala si pověst švábského národního vína.
Trollinger, pocházející převážně z Württemberska, je typickým zástupcem odrůdy Vernatsch (Grossvernatsch). Vyznačuje se bujným růstem a vysokými výnosy. Nejlépe se jí daří na teplých půdách, zejména na keuperských nebo mušlových vápencích. Vzhledem k pozdnímu zrání, které nastává po Ryzlinku rýnském, vyžaduje velmi dobrou polohu, která není náchylná k mrazům.
Trollinger je vysoce výnosná odrůda, dosahující výnosů až 100 hl/ha. Díky tomu může být úspěšně pěstována i na chudších půdách a prospívá i na extenzivních vinicích. Hmotnost moštu obvykle odpovídá jakostním vínům, s průměrnou hodnotou 70 stupňů Oechsle. Kyselost, která je u červených vín nezvykle vysoká, se pohybuje mezi 7 a 10 g/l.
Od roku 1960 do roku 1995 se plocha osázená Trollingerem v Německu zvýšila o přibližně 1 000 hektarů na celkových 2 500 hektarů. V posledním desetiletí se však plocha mírně snížila na 1 940 hektarů (k roku 2022). Ve Württembersku je Trollinger s plochou 1 908 hektarů nejrozšířenější červenou odrůdou, předčí i Lemberger a Schwarzriesling. Vína Trollinger se prakticky nevyskytují mimo Württembersko, kde se nachází pouze 34 hektarů této odrůdy. Tento soustředěný výskyt v jedné z nejjižnějších německých vinařských oblastí je dán především klimatickými podmínkami, protože réva potřebuje dlouhé vegetační období k dosažení optimální zralosti.
Vinifikace a aroma
Většina vín z Trollingeru je zpracovávána na svěží, plná a lehce pitelná vína s typickou lehkostí, která je charakteristická pro německá vína s jemnou zbytkovou sladkostí. Vína vyšší kvality jsou vzácná. Lehká vína nevyžadují dlouhé zrání a jsou připravena k pití již rok po sklizni. Mají jemnou květinovou vůni, často s náznaky muškátu nebo divokých třešní. Ve sklenici mají obvykle světle červenou barvu, v dobrých ročnících pak rubínově červenou. K dispozici je také Weißherbst a oblíbené je i míchání s Lembergerem. Šťavnaté bobule jsou oblíbené jako stolní hrozny.
Trollinger se často podává k vydatným svačinám, ale rovněž se hodí k bílému masu nebo neutrálním smetanovým sýrům.
V kostce:
- Pozdní dozrávání s vysokými výnosy
- Vyžaduje dobré, nejlépe bezmrazé stanoviště
- Aroma: jahody, rybíz, třešně
Jak se jinak nazývá Trollinger?
V Jižním Tyrolsku je tato odrůda známá pod názvem "Vernatsch" (italsky Schiava).