Jednotlivé odrůdy
Široká škála odrůd révy vinné, které se pěstují v Německu, je impozantní: od "A" jako Acolon až po "Z" jako Zweigeltrebe. Zatímco se zde pěstuje téměř 100 odrůd, největší obchodní význam má asi dvacet z nich, především Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau, nazývaný také Rivaner. Co se týká červených odrůd, největší význam má pěstování Rulandského modrého a Dornfeldu.
Lemberger
Odrůda Lemberger má svůj původ v dnešním severovýchodním Slovinsku. Do Württemberska se dostala v 19. století, kde se dnes pěstuje téměř výhradně na ploše přibližně 1 800 hektarů.
Fakta
-
1 929 ha
Plocha vinic osázená v roce 2022
Pěstování a význam
Plocha osázená Frankovkou dlouhodobě roste – z 500 hektarů v roce 1970 se odrůda rozšířila na 1 929 hektarů v roce 2022. Frankovka se pěstuje téměř výhradně ve Württembersku, kde zabírá 16 % celkové plochy vinic (1 769 hektarů). Daří se jí na teplých, proti větru chráněných lokalitách, protože raší brzy a dozrává pozdě. Na velmi dobrých stanovištích tato württemberská specialita produkuje vína vynikající kvality. Frankovka se dobře přizpůsobuje různým typům půd, nejlépe se jí však daří v úrodných, hlubokých sprašových hlínách.
Vinifikace a aroma
Lemberger se vyrábí v různých stylech. Setkat se můžete jak s lehčími ovocnými víny, tak s plnými červenými víny bohatými na extrakty a třísloviny, která vznikají díky pozdnímu sběru a pečlivému výběru hroznů. Vína z této odrůdy mají obvykle intenzivní černočervenou barvu.
V aroma často najdeme jemné až výrazné tóny ostružin, sladkých třešní, višní, švestek, rybízu, angreštu, černého bezu, banánu a kakaa. Můžeme také zaznamenat rostlinné tóny, jako jsou zelené fazolky nebo zelená paprika. Chuť červených vín Lemberger se pohybuje od ovocné po tříslovinnou, s dlouhotrvajícím závěrem. Díky dostatečné struktuře kyselin, extraktů a tříslovin si mírně suché víno Lemberger dlouho udrží svou kvalitu.
Některá vína zrají v barikových sudech, což přidává další vrstvu šarmu a hloubky. Ambiciózní vinaři a vinařská družstva často kombinují Lemberger s Trollingerem, což vytváří vína označovaná jako „Lemberger s Trollingerem“ nebo „Trollinger s Lembergerem“ v závislosti na poměru odrůd. Šumivá vína z této odrůdy jsou považována za vzácnou specialitu.
Lehčí, ovocný typ Lemberger je ideální pro letní grilovací akce a občerstvení, zatímco tříslovinný Lemberger se výborně hodí k venkovským koláčům, grilovaným pokrmům, švábské cibulačce, pečené drůbeži, divokému ptactvu, intenzivně ochucené zvěřině, dušenému masu, jehněčímu, teplé hovězí pečeni, modrému sýru, feta sýru a zralým horským sýrům.
Historie
Odrůda známá jako „Blauer Limberger“ je v Německu také označována jako „Lemberger“ nebo „Blaufränkisch“. Lemberger je pozdně zrající odrůda, která pochází z vinic dnešního severovýchodního Slovinska. Její existence v Rakousku je doložena již ve druhé polovině 18. století; v Burgenlandu a okolí Vídně se pěstuje pod názvem Blaufränkisch, zatímco v Maďarsku je známá jako Kékfrankos. V České republice je odrůda známá jako Frankovka.
V 19. století se ve Württemberském království spolek pro zlepšení kvality vína snažil omezit masovou produkci a rozšířit nejlepší odrůdy, mezi nimiž byl i Lemberger. Tato odrůda byla oblíbeným nápojem prvního spolkového prezidenta Theodora Heusse a údajně ji oceňovali i kníže Bismarck a Napoleon. Podle nedávného výzkumu Institutu Julia Kühna jsou rodiči odrůdy Blaufränkisch odrůdy Blaue Zimmettraube a Weißer Heunisch.
V kostce:
- Kříženec odrůd Blaue Zimmettraube a Weißer Heunisch.
- Vysoké nároky na podmínky vinice, ale střední nároky na pěstování.
- Raší brzy a zraje pozdě.
- Aroma: rybíz, ostružiny, třešně, maliny.
- Chuť: ovocná nebo tříslovinná s dlouhotrvajícím závěrem, střední kyselost.
Kdo rád pil Frankovku?
Württemberská Frankovka byla oblíbeným nápojem prvního německého prezidenta Theodora Heusse. Říká se, že si tuto odrůdu oblíbili také kníže Bismarck a Napoleon