Jednotlivé odrůdy

Široká škála odrůd révy vinné, které se pěstují v Německu, je impozantní: od "A" jako Acolon až po "Z" jako Zweigeltrebe. Zatímco se zde pěstuje téměř 100 odrůd, největší obchodní význam má asi dvacet z nich, především Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau, nazývaný také Rivaner. Co se týká červených odrůd, největší význam má pěstování Rulandského modrého a Dornfeldu.

Dornfelder

Dornfelder

Odrůda z roku 1955, původně používaná jako "krycí červené víno" pro míchání se světlými červenými víny, se postupem času stala ceněnou klasikou mezi německými červenými víny.

Facts

  • 6 812 ha

    plocha vinic osázená touto odrůdou v roce 2022

  • 3 099 ha

    Plocha vinic v Rheinhessen

  • 2 544 ha

    Plocha vinic ve Falci

Pěstování a význam

Dornfelder je poměrně raná odrůda s vysokými výnosy, která produkuje vína s výrazně tmavší barvou než většina ostatních německých červených odrůd. Původně byla vyšlechtěna v roce 1955 ve Württembersku právě pro zlepšení barvy světlejších červených vín ve směsích. Dnes je však vysoce ceněna jako samostatné aromatické, plné a komplexní víno s výraznou tříslovinnou strukturou. Od svého skromného počátku s 124 hektary v roce 1979 se plocha vinic osázených Dornfelderem rozrostla na 6 812 hektarů v roce 2022, což představuje přibližně 7 % celkové plochy německých vinic. Nejvíce se pěstuje v Rheinhessenu (3 099 hektarů) a ve Falci (2 544 hektarů), ale je zastoupena i v dalších pěstitelských oblastech.

Dornfelder je robustní odrůda, méně náchylná k chorobám, která při nekontrolovaném růstu může dosahovat velmi vysokých výnosů. Vinaři často na začátku zrání odstraňují část hroznů, aby snížili výnos a zvýšili koncentraci chutí v těch zbývajících. Hrozny mají volné bobule, což snižuje riziko hniloby. Dornfelder má vyšší nároky na půdu a nehodí se pro písčité ani kamenité půdy, stejně jako pro oblasti náchylné k mrazu.

Růst a chuť

Dornfelder se většinou vinifikuje jako suché červené víno, občas také jako polosuché. Existují dva hlavní styly. První styl zdůrazňuje intenzivní ovocné aroma, jako jsou višně, ostružiny a černý bez, a víno se obvykle uvádí na trh jako mladé, někdy již jako primeur. Druhý styl zahrnuje zrání vína ve velkých nebo malých dřevěných sudech (barikách), což zvýrazňuje třísloviny a strukturu vína, zatímco ovocné tóny ustupují do pozadí. Tato vína jsou obvykle plná, hladká a harmonická. Dornfelder je snadno rozpoznatelný díky své tmavé barvě. Šumivá nebo růžová vína z této odrůdy jsou vzácná.

Červená vína Dornfelder s temně červenou barvou jsou ideální pro chladné období a skvěle se hodí k vydatným pečením, zvěřině nebo sýrům. Ovocné verze z poslední sklizně jsou příjemné i mírně vychlazené v létě.

Historie

Dornfelder je nejúspěšnější novou německou odrůdou červeného vína, jejíž kořeny sahají do města Weinsberg ve Württembersku, kde vinař Imanuel Dornfeld inicioval založení místní vinařské školy. V roce 1955 zde August Herold, který žil v letech 1902 až 1973, vyšlechtil Dornfelder křížením odrůd Helfensteiner (kříženec Frühburgunderu a Trollingeru) a Heroldrebe (kříženec Modrého Portugalu a Frankovky). Odrůda si zpočátku získávala oblibu mezi vinaři pomalu a byla používána hlavně jako „krycí červené víno“ pro ztmavení světlejších červených vín.

V kostce

  • Nová odrůda z roku 1955, vzniklá křížením Helfensteineru a Heroldrebe.
  • Méně náchylná s vysokými výnosy.
  • Druhá nejvýznamnější odrůda červeného vína v Německu.
  • Vůně: višně, ostružiny a černý bez.
  • Aroma: tříslovinná, plná, hladká a harmonická.

Kde se kromě Německa Dornfelder ještě pěstuje?

Dornfelder nemá pro vinařství mimo Německo velký význam. Ve Švýcarsku se od roku 2018 nachází pouze přibližně 21 hektarů vinic osázených touto odrůdou.