Falcká kaštanová stezka

Kaštanová stezka (Pfalz Keschdeweg) nás vede kaštanovými háji, kterým se zde díky mírnému klimatu mimořádně dobře daří, skrz biosférickou rezervaci UNESCO Pfälzerwald do sluncem zalité vinařské oblasti.

Fakta

  • 24 km

    Vzdálenost

  • 7 hodin

    Doba trvání

  • 840 m

    Výška

Kaštanová stezka (Pfalz Keschdeweg) nás vede kaštanovými háji, kterým se zde díky mírnému klimatu mimořádně dobře daří, skrz biosférickou rezervaci UNESCO Pfälzerwald do sluncem zalité vinařské oblasti.

Než se vydáme na 24 kilometrů dlouhou trasu z Burrweileru směrem na Weyher, zastavíme se ve vinařství Meßmer s krásnou vinotékou. Jedná se o jednu z mnoha lákavých zastávek po cestě. Poté, co se pokocháme nádhernou krajinou, dorazíme do Weyheru a můžeme si udělat další malou přestávku v četných vinárnách, která nabízejí občerstvení po celý rok. Na podzimní osvěžující přestávku zvou i dva vinaři s vinotékami, Otmar Graf a Valentin Ziegler.

Další etapa vede do malebného vinařského městečka Rhodt unter Rietburg. Fasády domů, které jsou téměř porostlé révou, nabízejí od jara do podzimu nezapomenutelný romantický pohled. Doslova na každém kroku se můžeme přesvědčit o dlouhé vinařské tradici městečka, kterou reprezentují stará vinařství, jako je Weingut Christian Heußler. To funguje již od roku 1750. Místní gastronomie spolu s regionálními víny sice může turistické ambice zpomalit, ale vždy je možné se sem vrátit a dopřát si vyhlášené lokální kulinářské speciality. 

Neodbíhejme však příliš brzy, a pokračujme v cestě směrem k Edenkobenu s malou odbočkou k zámku Villa Ludwigshöhe, který si v italském stylu v centru města nechal v letech 1846-1852 postavit bavorský král Ludvík I. V té době patřilo Pfalz ještě Bavorsku. prestože Ludvík I.na trůn abdikoval v roce 1848 kvůli románku s tanečnicí  Lolou Montezovou, jezdil až do roku 1866 pravidelně na zámek každé dva roky. Od roku 1975 se v budově, která patří spolkové zemi Porýní-Falc, konají koncerty. V horním patře zámku se nachází stálá expozice s díly impresionistického malíře Maxe Slevogta.

Cestou zpět na vinařskou stezku do Edenkobenu prijdeme mnoha zachovalých historických vinařských domů středověkého městečka Sankt Martin s romantickými uzoučkými uličkami. 

Pokračujeme-li po Keschdeweg, uvidíme slavný zámek Hambacher Schloss, lidově nazývaný díky okolním kaštanovým hájům „Keschdeburg“. Tento hrad, postavený v 11. století, se v roce 1832 stal kolébkou německého demokratického hnutí. Tehdy občané Pfalzu, nespokojení s bavorskou správou, spontánně uspořádali protestní demonstraci.

V Hambachu jsme také dorazili do cíle cesty, do Neustadtu an der Weinstrasse. Před námi se rozprostírá město Neustadt s devíti okolními vinařskými vesnicemi, které jsou zasazené do moře více než 2 000 hektarů vinic, jež ročně vyprodukují kolem 20 milionů litrů vína. Nespočet neustadtských vinařů, vináren a restaurací nabízí něco každý mlsný jazýček - od kvalitní gurmánské kuchyně až po tu vydatnou domácí.

Značka

Bílý čtverec s popraskaným kaštanem (žlutohnědý) a názvem "Pfälzer Keschdeweg".

Typ trasy

Pestrá, dobře vybudovaná cesta kolem hradů a vinic s výhledem na Rýnskou nížinu a Pfalzský les. Vede podél mnoha kaštanů, které poskytují stín i v létě.

Parkování

Různá parkovací místa v centru Burrweileru. Velmi dobré spojení veřejnou dopravou ze stanic Edenkoben nebo Neustadt a. d. Weinstraße.

 

Kontakt