Korky a spol.

S nástupem moderních technologií se často musíme pomalu loučit se starými a osvědčenými způsoby. To platí i pro milovníky vína, pro které je korek stále symbolem vinařské kultury. Tradiční korkový uzávěr však čelí stále větší konkurenci.

Používání korku jako uzávěru sahá přinejmenším do 5. století př. n. l., kdy staří Řekové těmito pružnými materiály uzavírali své amfory. Tyto znalosti později využil Pierre Pérignon (1639–1715), který nahradil dřevěné zátky u šumivých vín korkovými. Korek má výhodu v tom, že je propustný pro kyslík, což může pozitivně ovlivnit zrání vína – zejména u vysoce kvalitních červených vín. Tento názor je obecně rozšířený, i když nedávné studie z Geisenheimu naznačují, že korek je ve skutečnosti vzduchotěsný. Přesto zůstává přírodním produktem, a jeho standardizace je obtížná. Bez problému s „korkovou vadou,“ který postihuje přibližně 5 % zátek a způsobuje značné ekonomické škody, by současná diskuse o alternativních uzávěrech vína možná ani neexistovala.

Problém s korkovou vadou

Korková skvrnitost je způsobena mikroorganismy, které mohou proniknout do četných pórů korkového dubu po odkornění stromů a během skladování. Tyto mikroorganismy produkují látky, jejichž chuť se aktivuje při následné sterilizaci korku. Látka zodpovědná za korkovou pachuť, jako je trichloranisol (TCA), je patrná už při velmi nízkých koncentracích – pouhých pět částic na bilion (ppt) stačí k tomu, aby vznikl vnímatelný zápach. Problém je závažnější u jemnějších německých bílých vín než u silných červených vín z jižní Evropy. Jemná ovocná vína mohou být již v raných fázích mírně překryta zatuchlými tóny korkové skvrny, což ovlivňuje jejich celkový dojem.

Alternativní uzávěry: Syntetika a šroubovací uzávěry

Aby se vinaři a korkový průmysl vypořádali s problémem korkové skvrny, začali nabízet alternativy ze syntetických materiálů. Přibližně třetina všech lahví v Německu je nyní uzavřena syntetickými uzávěry, které při správném skladování udrží víno v dobrém stavu po dobu tří a více let, což je pro většinu vín dostačující.

Poptávka po šroubovacích uzávěrech také roste. Z přibližně 17 miliard lahví vína vyrobených celosvětově v roce 2008 bylo asi 2,5 miliardy prodáno se šroubovacím uzávěrem, což je výrazný nárůst oproti 300 milionům v roce 2003. V Německu se ročně vyrobí přibližně 500 milionů lahví se šroubovacím uzávěrem. Šroubovací uzávěry se tradičně používaly hlavně pro jednodušší jakostní vína, což zpočátku vedlo k jejich horšímu vnímání. Nicméně jsou stále populárnější, zejména v gastronomii, kde je požadavek na snadné otevření a opětovné uzavření lahví.

Průkopníky v Německu byli vinaři z Württemberska a Francie, kde přibližně 80 % všech litrových lahví má šroubovací uzávěr. Mezinárodně jsou šroubovací uzávěry velmi populární v Austrálii a na Novém Zélandu. Některé obchodní řetězce nyní vyžadují od svých dodavatelů šroubovací nebo jiné alternativní uzávěry, aby se vyhnuly problémům a nákladům spojeným s korkovou skvrnou.

Moderní alternativy: Skleněné uzávěry a StainlessCap

Vinolok
V roce 2004 společnost Alcoa z Wormsu, jeden z největších výrobců uzávěrů pro nápojový průmysl, vyvinula nový skleněný uzávěr „Vinolok“. Tento uzávěr je vyroben ze skla a je opětovně uzavíratelný díky kroužku z materiálu Elvax, který se používá také pro uzávěry lahví minerálních vod. K dispozici je také hliníkový překryvný uzávěr v různých barvách, který zajišťuje bezpečné uchycení a ochranu proti neoprávněné manipulaci. Tento uzávěr se stal populární nejen v prémiových segmentech, ale také v základních řadách, protože je vnímán jako funkční a estetická volba.

StainlessCap
Vinař Peter Querbach z Oestrich-Winkelu v Rheingau vyvinul před zhruba patnácti lety tzv. „StainlessCap“, patentovaný systém uzávěru lahví s korunkovým uzávěrem z nerezové oceli, ukrytým pod kapslí na hrdle lahve. Přestože někteří vinaři tento uzávěr používají, jeho podíl na trhu zůstává velmi malý.

Tyto inovace v uzavírání vína reflektují stále rostoucí snahu vinařů a spotřebitelů najít spolehlivé a praktické alternativy k tradičnímu korku.

Jak se může ve víně, které není korkové, objevit korková vada?

Korkovou vadu mohou vyvolat i čisticí prostředky s obsahem chloru, které mohou reagovat se dřevem, například s paletami. Tyto reakce uvolňují pachové látky, které mohou kontaminovat uzávěry uložené na těchto paletách nebo se přenést přímo do vína prostřednictvím kontaminovaného vzduchu.