Ročník 2024: Malé množství, zato skvělá kvalita – pohled na německé vinařské oblasti

15.11.24

Ovocné, pikantní, minerální. Vína ročníku 2024 neprozradí, kolik úsilí bylo třeba k jejich vytvoření.

  • Tiskové zprávy

Ovocné, pikantní, minerální. Vína ročníku 2024 neprozradí, kolik úsilí bylo třeba k jejich vytvoření. Jedná se o ročník, který doslova vzešel z chladu. V mnoha oblastech poškodily pozdní dubnové mrazy mladé výhonky révy, což v některých regionech způsobilo obrovské ztráty. Mrazem poškozené keře sice obvykle tvoří nové výhony, ty však bývají méně plodné a vedou k nerovnoměrné zralosti hroznů. Po roce plném dešťů, intenzivního růstu listů a náročné ochrany rostlin byla sklizeň velmi obtížná.

Přesto byla odměnou za toto úsilí výjimečně dobrá kvalita vín. Německý vinařský institut (DWI) zmapoval, jak se vyvíjel ročník 2024 ve třinácti německých vinařských oblastech.

Ahr (531 ha)

Ročník 2024 byl pro vinaře v oblasti Ahr jedním z nejnáročnějších za poslední léta. Nebýt vysoké kvality vína, mnozí by tento rok raději zapomněli. Kvůli pozdním mrazům a vysokému tlaku plísní se sklizeň v tomto „ráji červených vín“ meziročně propadla o 64 % na pouhých 15 000 hektolitrů. „Vinaři v údolí Ahr nikdy nic podobného nezažili,“ říká Dr. Knut Schubert, jednatel Sdružení vinařů Ahr. I v roce povodní, jejichž následky region stále pociťuje, byla sklizeň vyšší.

Mrazivé jaro a jeho následky

Chladná noc z 22. na 23. dubna způsobila vážné poškození vinic, zejména ve vyšších polohách, ale i v nižších oblastech, kde réva rašila o 14 dní dříve. Rozsah škod se pohyboval od úplných ztrát po ztráty kolem 30 %. Vinaři se snažili chránit révu mrazovými svíčkami nebo zavlažováním, které vytvářelo ochranný ledový plášť. „Komplexní ochrana však v oblasti se strmými svahy není možná,“ dodává Schubert.

Náročné léto a sklizeň

Proměnlivé a vlhké léto přineslo vysoký infekční tlak, který vinaře přinutil k častějším aplikacím ochranných prostředků. „Nebyl jediný zcela suchý týden,“ poznamenává Schubert. Zvířata, jako jeleni a divoká prasata, dále poškodila již tak omezené množství hroznů. Rané odrůdy, jako Frühburgunder, utrpěly největší ztráty.

Rulandské modré, které tvoří přibližně 80 % výsadby v regionu, mělo výnos pouhých 35 hektolitrů na hektar, zatímco v dobrých letech může dosáhnout až 100 hektolitrů. Později sklízené odrůdy, jako Pinot Gris, Chardonnay a Ryzlink rýnský, si vedly lépe.

Vysoká kvalita navzdory nízkým výnosům

V polovině září došlo k obratu – počasí se ustálilo a první dva týdny hlavní sklizně byly slunečné a suché. To pomohlo zlepšit kvalitu hroznů, ačkoliv jejich počet byl výrazně nižší. Rulandské modré dosáhlo průměrné hmotnosti moštu 86 stupňů Oechsle. „Ročník 2024 je malé, jemné víno,“ uvádí Hubert Pauly, prezident vinařství Ahr.

Výhled

Vína z tohoto ročníku mají potenciál pro mohutná vína s výraznými ovocnými kyselinami. Přestože sklizeň byla velmi nízká, kvalita opět dokazuje, že oblast Ahr dokáže překonat i ty nejnáročnější podmínky.

Bádensko (15 679 ha)

Ani Bádensko, nejteplejší německá vinařská oblast, se v dubnu nevyhnulo mrazům, přestože jejich intenzita byla v různých částech regionu rozdílná. Podle Holgera Kleina, výkonného ředitele Bádenského vinařského svazu, byly nejvíce postiženy oblasti ve středním a severním Bádensku, od Breisgau po Ortenau. Nejdramatičtější dopady však zaznamenaly regiony Kraichgau a Tauberfranken, kde některá vinařství byla schopna uskladnit pouhých 30 % běžného ročníku. Na jihu regionu byla situace výrazně lepší – například Markgräflerland zaznamenal téměř normální výnosy.

Intenzivní a náročný rok

Celkový výnos v Bádensku se odhaduje na 1,1 milionu hektolitrů, což představuje pokles o 14 % oproti předchozímu roku. Na nižší sklizeň měl vliv i chlad během kvetení, kdy bylo nutné provádět zavlažování. Dalším problémem byly plísňové choroby, proti kterým vinaři bojovali pomocí ochranných prostředků. Avšak kvůli častým dešťům bylo obtížné najít správný čas na jejich aplikaci. „Byl to velmi intenzivní a náročný rok,“ přiznává Klein. Pro ekologické farmy to bylo obzvláště náročné, protože povolené přípravky nejsou tak účinné.

Ke „šťastnému obratu“ došlo na konci srpna, kdy se počasí ustálilo a stalo se dlouhodobě slunečným a převážně suchým. Tato změna, podle Kleina, „trochu ulevila napětí před sklizní“. Díky tomu mohla hlavní sklizeň začít dříve, než se původně očekávalo – už v polovině září.

Vysoká kvalita vína
Výsledná kvalita vína byla velmi dobrá. Klein uvedl: „Budeme mít vína s intenzivním ovocným projevem.“ Chladné noci během sklizně měly pozitivní vliv na chuťový profil vín, zatímco obsah alkoholu zůstane spíše umírněný. Obsah kyselin je mírně vyšší než v horkých letech, ale stále velmi příjemný.

Tento ročník obzvláště svědčil burgundským odrůdám, jejichž mošt dosahoval hmotnosti kolem 90 stupňů Oechsle. Pozdní odrůdy, jako například Chasselas, měly hmotnost moštu mezi 75 a 80 stupni.

Franken (6 173 ha)

Rok 2024 přinesl vinařům ve vinařské oblasti Franken řadu překvapení – jak pozitivních, tak negativních. Podle Christopha Rucka ze společnosti Weinbauring Franken e.V. způsobily pozdní dubnové mrazy značné škody na vinicích, které díky teplé zimě rašily obzvlášť brzy. Některá vinařství byla těžce zasažena, přičemž prezident vinařství Artur Steinmann uvedl, že některá z nich musela vystačit pouze s 20 % běžné sklizně.

Neobvyklé podmínky růstu

Poškozené rostliny postupně vytvořily nové výhony, což na jedné vinici vedlo ke dvěma odlišným růstovým fázím. Podle Rucka to zpočátku přinášelo komplikace, zejména pokud šlo o ochranu rostlin. Postupem času však příroda ukázala svou sílu, když obě generace dosáhly ke sklizni téměř stejné úrovně zralosti. Tento vývoj byl podpořen vydatnými srážkami a příznivými teplotami, přičemž srpen byl podle Rucka „skvělý“.

Vinaři se však museli potýkat s nadměrným růstem listů a zvýšeným tlakem houbových chorob, což vyžadovalo značné úsilí.

Výjimečný Silvaner a stabilní výnosy

Silvaner, nejvýznamnější odrůda regionu, si vedl nejlépe. Navzdory mrazům některá vinařství dosáhla výnosu až 80 hektolitrů na hektar, zatímco průměr činil 57 hektolitrů na hektar – podobně jako u odrůdy Müller-Thurgau. Bacchus vykázal průměrný výnos 52 hektolitrů na hektar, zatímco ostatní odrůdy dosáhly 40 hektolitrů na hektar.

Celková sklizeň byla odhadována na 341 000 hektolitrů moštu, což představuje pokles o 19 % oproti roku 2023. Přesto Ruck hodnotí výsledek jako „docela dobrý“ vzhledem k nepříznivým okolnostem.

Kvalita překonala očekávání

Teplé počasí v srpnu podpořilo zralost hroznů, zatímco chladnější září přispělo k rozvoji chuťového profilu. „Vína jsou velmi příjemná, mají skvělé ovocné tóny, svěží kyselinu a bohatou vůni,“ shrnuje Ruck. Prezident Steinmann dodává, že kvalita vín ročníku 2024 dokonce překonala očekávání: „Mohlo by se jednat o opravdu výjimečný ročník.“

Díky větším sklizním v předchozích letech (2022 a 2023) regionu Franken nehrozí celkový nedostatek vína. Podle Steinmanna bude letošní ročník sice omezenější, ale kvalitou rozhodně nezklame.

Hessische Bergstraße (461 ha)

Rok 2024 byl pro vinaře v oblasti Hessische Bergstraße plný výzev – od mrazů přes déšť až po náročnou péči o vinice. Mnozí z nich museli vynaložit enormní úsilí, aby zajistili úrodu, a ani tak nebyla všude zaručena uspokojivá sklizeň.

Dopady pozdních mrazů

Pozdní dubnové mrazy zasáhly zejména oblasti Groß-Umstadt a Roßdorf, které jsou označovány jako „Odenwaldský vinařský ostrov“. Tyto lokality, nacházející se severovýchodně od hlavních vinařských měst regionu, utrpěly největší škody. Podle Johannese Bürkela, předsedy sdružení vinařů Hessische Bergstraße, bylo v oblasti Groß-Umstadt poškozeno 75 až 80 % vinic. I na samotné Bergstraße některé vinice utrpěly škody.

Pupeny révy začaly rašit už na začátku dubna, tedy velmi brzy, což zvýšilo jejich náchylnost k poškození. Navíc časté deště vytvořily ideální podmínky pro šíření plísně révové. „Byly to prostě nejlepší podmínky pro rozvoj plísní,“ shrnuje Bürkle. Kvůli tomu museli vinaři aplikovat ochranné prostředky dříve a častěji než obvykle. Rychlý růst listů v důsledku dešťů si vyžádal jejich častější řez a odlisťování zóny hroznů, aby zůstaly suché a volné. „Bylo to náročné,“ dodává Bürkle.

Výsledky sklizně

Sklizeň začala začátkem září za příznivého počasí, které trvalo téměř tři týdny. Poté se však déšť vrátil a ovlivnil další průběh sklizně. Celková produkce regionu klesla o 6 % oproti loňskému roku, což znamenalo výnos 31 000 hektolitrů.

Kvalita a chuťový profil

Navzdory nižší produkci je Bürkle s kvalitou vína spokojen. „Určitě bude zase dobré víno,“ uvedl, i když většina vín musí ještě dozrát. Vína ročníku 2024 pravděpodobně obsahují méně alkoholu a jsou lehčí, protože réva vyprodukovala méně cukru než obvykle.

„Zejména co se týče chuti, jsou to velmi, velmi pěkná vína,“ shrnuje Bürkle. Hlavní odrůda regionu, Ryzlink rýnský, tak opět dokazuje svou schopnost vyrovnat se s nepříznivými podmínkami a přinést vína výjimečné kvality.

Mittelrhein (460 ha)

Milovníci ryzlinků z oblasti Mittelrhein se mohou těšit na ročník 2024, který slibuje vína s výjimečným chuťovým profilem. Podle jednatele místního vinařského svazu, Dr. Maximiliana Hendgena, lze očekávat ovocná vína s vyváženým poměrem sladkosti a kyselosti a s nižším obsahem alkoholu. „To je přesně to, co je v současné době na trhu velmi žádané,“ dodává Hendgen.

Dopady dubnových mrazů

Ryzlinku rýnského, vlajkové lodi této nejmenší německé vinařské oblasti, však bude letos méně než obvykle. Dubnové mrazy, které v regionu zasáhly vinice na terasovitých a strmých svazích, způsobily místy až stoprocentní ztráty. „V některých bočních údolích neměli vinaři vůbec nic,“ uvádí Hendgen. Naopak strmé svahy s výhledem na Rýn byly díky svému mikroklimatu a dobrému odvodňovacímu efektu částečně ušetřeny. Réva na těchto svazích se také rychle zahřívá, což umožňuje dosáhnout vynikajících výsledků i za obtížných podmínek. Podle odhadů je objem sklizně 19 000 hektolitrů o 14 procent nižší než výsledek v roce 2023.

Náročné vegetační období

Květen, červen a červenec přinesly časté srážky, které vytvořily téměř ideální podmínky pro šíření plísňových chorob. Vinaři museli věnovat velké úsilí ochraně rostlin i péči o révu, což zvyšovalo jejich pracovní zátěž. Na druhou stranu srpen přinesl suché období, které révu stabilizovalo. Září opět provázely deště, ale díky rozptýlenému květu se letos hrozny vyhnuly problémům s hnilobou, které trápily vinaře v roce 2023.

Výsledná kvalita

Sklizeň probíhala bez větších problémů až do října, i když ji ke konci opět komplikoval déšť. Ryzlink rýnský se s vlhkým počasím vyrovnal dobře. „Zaznamenali jsme řadu zpráv o dokonale vyzrálých, zdravých hroznech Ryzlinku rýnského s moštem o hmotnosti 70 až 85 stupňů Oechsle,“ uvádí Hendgen. Podobných výsledků dosáhly i burgundské odrůdy, i když jejich množství bylo poměrně nízké.

Shrnutí

„Co se týče kvality, jsou vinaři spokojeni,“ říká Hendgen. „Bohužel množství sklizených hroznů je výrazně nižší, což vinařům přináší ekonomické výzvy.“

Mosel (8 536 ha)

Nejmenší sklizeň za posledních 50 let a zároveň obrovské pracovní nasazení: tak lze shrnout vinařský rok 2024 ve vinařské oblasti Mosel. Vinaři se museli vypořádat s mnoha výzvami – pozdními mrazy, houbovými chorobami, špatnou vegetací, a dokonce i krupobitím. Přesto zůstává celkové hodnocení pozitivní díky vynikající kvalitě sklizených hroznů. „Kvalita je dobrá, jedná se o Kabinett a Spätlese,“ uvádí Henning Seibert, předseda představenstva Moselwein e.V. Zlatožluté, zdravé hrozny se podle něj vyznačují výjimečnou ovocnou chutí.

Dubnové mrazy a jejich dopad

Podobně jako v jiných oblastech i zde réva začala brzy rašit, což ji učinilo zranitelnou vůči pozdním mrazům. Ty zasáhly oblast Mosely mimořádně silně, zejména řekách Saaře a Ruweře a v oblasti Trevíru, kde některé vinice přišly o celou úrodu nebo se sklidil jen zlomek obvyklého množství. Škody byly patrné po celém toku řeky, přičemž nejhůře postižené byly boční údolí, kde ztráty dosáhly až 50 %.

Náročné podmínky vegetace

Vysoké množství srážek během vegetačního období vedlo k silnému tlaku houbových chorob a bujnému růstu révy, což si vyžádalo mimořádné úsilí vinařů. „Na Mosele si nepamatujeme tak pracný a nákladný rok,“ poznamenávají místní vinaři. Kvůli opožděnému vývoji révy se sklizeň na mnoha místech protáhla o dva měsíce, až do konce října.

Výnosy a kvalita

Rané odrůdy, jako je Müller-Thurgau a Burgundské, utrpěly velké ztráty kvůli vlhkému počasí. Naopak Elbling, tradiční místní odrůda, dosáhl slušného výnosu přibližně 100 hektolitrů na hektar. Později zrající Ryzlink rýnský, který pokrývá 62 % plochy vinic v této oblasti, těžil z mírných dnů a chladných nocí v září a říjnu. Mošt ryzlinku obvykle dosahoval hmotnosti mezi 70 a 80 °Oechsle, přičemž hodnoty 90 °Oechsle byly spíše výjimkou.

Očekávaná produkce

Celkově se očekává produkce 510 000 hektolitrů moštu, což je o 30 % méně než v roce 2023. U červených odrůd, jako je Spätburgunder a Dornfelder, se odhaduje sklizeň přibližně 30 000 hektolitrů, což představuje méně než polovinu loňského objemu.

Shrnutí

Podle Ansgara Schmitze, jednatele vinařského svazu, přinese ročník 2024 širokou škálu vín – od svěžích jakostních až po suchá vína nejvyšší kvality. I přes nepříznivé podmínky tak ročník potvrzuje mimořádný potenciál této tradiční vinařské oblasti.

Nahe (4 250 ha)

Dubnový ledový severovýchodní vítr přinesl v oblasti Nahe neobvyklé rozložení škod způsobených mrazem. Zatímco hluboká údolí, tradičně ohrožená pozdními mrazy, byla tentokrát často ušetřena, protože vítr na ně nedosáhl, vinice uprostřed svahů byly podle Haralda Sperlinga, jednatele Svazu vinařů Nahe, zasaženy velmi silně. „Vinaři uvádějí, že se s něčím takovým dříve téměř nesetkali,“ říká Sperling.

Dopady na vinice

Pozdní mrazy zasáhly révu, která díky teplému počasí a dostatku vody rašila velmi brzy. Nejhůře byly zasaženy vinice na horním toku Nahe mezi Oberhausenem a Niederhausenem, kde teploty klesaly až šest dní po sobě pod bod mrazu. Ztráty zde dosahovaly ztrát až 90 %, u některých vinařů dokonce 100 %. „Vinice byly černé, nebylo už co sklízet,“ popisuje Sperling. Směrem k Bad Kreuznach se intenzita srážek snižovala, což mírnilo dopady mrazů.

Výzvy během vegetačního období

Po deštivém květnu následovalo teplé a vlhké počasí v červnu a červenci, které zvýšilo riziko plísňových chorob. Vinaři museli intenzivně chránit své vinice, což znamenalo vyšší pracovní a finanční náklady. Sucho přišlo až v srpnu, což bylo podle Sperlinga příznivé, protože září a říjen přinesly sporadické deště, jež umožnily pomalé dozrávání hroznů. Sklizeň byla kvůli těmto podmínkám pomalejší a protáhla se.

Výnosy a kvalita

Objem sklizeného hroznového moštu podle prvních odhadů meziročně klesl o 15 % na 265 000 hektolitrů. Přesto Sperling hodnotí kvalitu vína velmi pozitivně. „Jakostního vína bude více než prémiového, poměr odhadujeme na 80 ku 15 procentům,“ říká. Dodává, že vína ročníku 2024 budou svěží, ovocná a s nižším obsahem alkoholu.

Ryzlink rýnský, hlavní odrůda oblasti Nahe, dosáhl hmotnosti moštu mezi 74 a 83 stupni Oechsle. Müller-Thurgau se pohyboval v rozmezí 69 až 76 stupňů. U některých burgundských vín bylo dokonce naměřeno až 90 stupňů Oechsle.

Pfalz (23 793 ha)

Vinaři v Pfalzu se v roce 2024 také potýkali s výkyvy počasí, avšak celkové ztráty byly výrazně nižší než v mnoha jiných regionech. Mnozí z nich jsou s výsledky spokojeni. Podle prezidenta vinařství Reinholda Hörnera zasáhly mrazy silně dva nebo tři okresy, ale v celkovém měřítku zůstaly škody v přijatelných mezích. Navíc bylo krupobití v této druhé největší vinařské oblasti Německa letos méně časté: systém ochrany proti krupobití musel řešit pouze pět případů, zatímco obvykle je jich až 25, uvedl Hörner.

Náročné podmínky vegetace

Chladné počasí na jaře způsobilo zpoždění v kvetení během května a června. Následné letní deště podpořily šíření padlí a vyžádaly si častější aplikaci ochranných prostředků. Podle Hörnera se náklady na ochranu vinic zvýšily o polovinu oproti běžným rokům. V oblasti Südpfalz, kde kvetení začalo později než na severním Mittelhardtu, byla sklizeň o třetinu nižší než v roce 2023.

Výnosy a kvalita

Po předčasné sklizni, která skončila v září kvůli nepředvídatelnému počasí, bylo ve sklepích zpracováno přibližně 2,2 milionu hektolitrů hroznového moštu, což je o 4 % méně než v předchozím roce. Přesto odborníci zdůrazňují kvalitu letošních vín. Burgundská vína z jihu a ryzlinky ze severu se vyznačují vlastnostmi připomínajícími „klasické ročníky“ z 90. let a počátku 21. století – jemnou ovocnou vůní, příjemnou kyselinou a nižším obsahem alkoholu.

„Červená vína mají zralou a výraznou tříslovinnou strukturu,“ uvádí profesor Ulrich Fischer ze servisního centra Porýní-Falce (Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum Rheinpfalz). Dodává, že intenzivní aroma vín ukazuje pozitivní vliv delšího vegetačního období, které nebylo přerušeno stagnací způsobenou suchem.

Dobrá vyváženost pro trh

Podle Hörnera letošní objem sklizně přesně odpovídá poptávce trhu: „Ani příliš mnoho, ani příliš málo.“ Zároveň chuťový profil a typičnost vín ročníku 2024 zajišťují, že jsou snadno prodejná. „Všechno sedí,“ uzavírá Hörner.

Rheingau (3 207 ha)

Pozdní dubnové mrazy se nevyhnuly ani oblasti Rheingau, ale jejich dopad byl relativně „mírný“. Odhadovaná sklizeň hroznového moštu činila 222 000 hektolitrů, což je jen o jedno procento méně než v předchozím roce. Menší rozsah škod byl do značné míry způsoben tvarem krajiny a polohou na Rýně. „Topografie většinou umožnila odtok studeného vzduchu, který Rýn odváděl pryč,“ vysvětluje Dominik Russler, jednatel Svazu vinařů Rheingau.

Dopady mrazů

Ve „klasických mrazových lokalitách“, kde se studený vzduch nahromadil, došlo ke škodám, ale téměř nikde nebyla úroda zcela ztracena. Během dvoutýdenního období kvetení se na některých místech objevilo poléhání, což však nezpůsobilo zásadní ztráty.

Vegetační podmínky

Pravidelné deště vyžadovaly intenzivní ochranu rostlin, což na strmých svazích působilo problémy, protože technika často nemohla projet. Na druhou stranu nedošlo k problémům se zásobováním vodou, což pomohlo zmírnit dopady mrazů. Do poloviny září, kdy začalo deštivější počasí, se téměř nevyskytovaly případy botrytidy.

Rané odrůdy, včetně burgundských, se sklízely rychle a byly převážně zdravé. Ryzlink rýnský, který pokrývá přibližně tři čtvrtiny vinic v oblasti Rheingau, dozrával delší dobu. Sklizeň ryzlinku probíhala převážně od října a výnosy byly normální nebo dokonce vyšší než obvykle. Hmotnost moštu ryzlinku se pohybovala mezi 80 a 85 stupni Oechsle, zatímco burgundské odrůdy měly velmi nízké výnosy, často pouze poloviční oproti očekávání.

Výjimečná kvalita

Hrozny Ryzlinku rýnského byly podle Russlera velmi zralé a aromatické. Vína z tohoto ročníku budou „velmi ovocná, charakterizovaná terroirem, s vyváženým obsahem alkoholu“. Tento typ vína umožňuje lépe vyniknout specifické vlastnosti půdy a odrůdy. „Jedná se o velmi vyvážený a harmonický ročník, s bohatým obsahem ovoce,“ shrnuje Russler. Rok 2024 v Rheingau lze shrnout jako „Glück im Unglück“ (štěstí v neštěstí).

Rheinhessen (27 499 ha)

Rheinhessen, největší německá vinařská oblast, je letos zároveň jedinou oblastí, která zaznamenala nárůst sklizně. Podle prvních odhadů bylo vyrobeno 2,58 milionu hektolitrů moštu, což představuje meziroční nárůst o 7 %. Tento nárůst je však způsoben především nižší sklizní v roce 2023, kdy oblast postihlo krupobití, zejména v regionu Wonnegau, vysvětluje prezident vinařství Jens Göhring. V roce 2024 hrálo krupobití v Porýní minimální roli, ale dubnové mrazy přesto místy poškodily révu, která díky teplému jaru rašila přibližně o dva týdny dříve.

Dopady počasí

Podle Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum (DLR) Rheinhessen-Nahe-Hunsrück došlo v některých oblastech, zejména podél rýnské terasy a v trojúhelníku mezi Bingenem, Gau-Bickelheimem a Ingelheimem, ke značným škodám s až stoprocentní ztrátou výnosů. Celkově však byl rozsah škod omezený, a jak uvedl Göhring, region z těchto problémů „vyvázl relativně dobře“.

Během květu v červnu způsobilo chladné počasí výskyt třásněnek, a podmínky byly ideální i pro šíření padlí a plísní. „V ochraně rostlin nebylo možné udělat chybu,“ podotýká Göhring. Na druhou stranu voda a teplo přispěly k dozrávání hroznů, které však v horkém srpnu trpěly místy úpalem.

Sklizeň a kvalita

Hlavní sklizeň probíhala od začátku září do začátku října. Na jejím začátku byla hmotnost moštu podle DLR mírně nadprůměrná, což prospívalo zejména burgundským odrůdám. Zářijové deště však přiblížily hladinu Oechsle zpět k normálu. Celkově byla hmotnost moštu uspokojivá a výnosy velmi dobré.

Výjimečná vína ročníku 2024

Vína z ročníku 2024 se očekávají jako ovocná, s mírným obsahem alkoholu a pikantní kyselinkou. „Ročník byl vlastně velmi pohodový a vína jsou skvělá,“ shrnuje Göhring.

Saale-Unstrut (853 ha)

V nejsevernější německé vinařské oblasti Saale-Unstrut přinesla noc z 22. na 23. dubna mráz až minus šest stupňů Celsia. To mělo vážné následky pro vinnou révu, která díky teplému začátku jara vyrašila dříve než kdykoli za poslední desetiletí. Mráz zasáhl přibližně 90 % vinic a způsobil obrovské škody.

Dopady mrazů a vegetační podmínky

Původní naděje, že druhé rašení v květnu umožní alespoň poloviční sklizeň, se ukázala jako příliš optimistická. Hrozny byly málo nasazené a silné deště spolu s teplým a vlhkým počasím přidaly vinařům další starosti. Plísňové choroby, bujný růst listů a rozdílná zralost jednotlivých keřů zvýšily pracovní zátěž.

Když začátkem září začala sklizeň raných odrůd, jako jsou Rulandské modré, Ortega a Solaris, ukázalo se, že jarní bílé bude letos nedostatkovým zbožím. Mnozí vinaři se rozhodli využít malé množství hroznů výhradně na výrobu vína.

Ztráty a produkce

Čtyřtýdenní sklizeň, typická pro tento region zaměřený na bílá vína, ukázala, že odrůdy odolné vůči houbám lépe zvládají extrémní povětrnostní podmínky. Přesto se ztráty na úrodě pohybovaly mezi 70 a 90 %, což přineslo „značný ekonomický tlak“ na mnoho zemědělských podniků.

Celkově sklizeň vinného moštu meziročně poklesla o 73 % na pouhých 13 000 hektolitrů, což je největší procentuální pokles v celém Německu. Podle Andrease Clauße, místopředsedy svazu vinařů, tento objem odpovídá pouze 20–25 % běžné sklizně.

Výjimečná kvalita přes nízké výnosy

Navzdory nízkým výnosům dosahuje nový ročník výjimečné kvality. Hmotnost moštu se pohybuje kolem 80 stupňů Oechsle a místy i vyšší. „Mladá vína se dobře vyvíjejí a mají výraznou ovocnou strukturu, která dodá vínům svěží, živou chuť,“ říká Clauß.

Letos se kvůli rozdílné zralosti a malému množství vyrobilo více růžových vín než červených. Přesto se celkově očekávají vysoce kvalitní vína s typickým chuťovým profilem této oblasti.

Závěr

Milovníci vín ze Saale-Unstrut si budou muset pospíšit, aby si na jaře, kdy začne jejich prodej, mohli nějaké pořídit. Vzhledem k omezenému množství bude letošní ročník velmi žádaný.

Sasko (522 ha)

„Jedna výzva stíhá druhou.“ Tak popisuje vinařský rok 2024 Felix Hößelbarth, jednatel Svazu saských vinařů, pro nejvýchodnější německou vinařskou oblast. Rok začal dubnovými mrazy, které poškodily vinnou révu na strmých a terasovitých svazích údolí Labe. Výsledkem je nejmenší úroda za poslední desetiletí – odhadovaných 9 000 hektolitrů moštu, což představuje pokles o 70 % oproti loňsku a pouhých 20 až 30 % běžné sklizně. Přesto je kvalita sklizených hroznů podle Hößelbartha „velmi uspokojivá“.

Dopady dubnových mrazů

Vinná réva díky teplému jaru začala rašit už v březnu. Když přišly mrazy, výhony byly již 10 až 20 cm dlouhé, což zhoršilo jejich dopad. „Proto byly mrazy tak dramatické,“ říká Hößelbarth. Přibližně po dvanácti dnech se na některých poškozených rostlinách objevily první nové výhonky.

Od června však přišla další výzva – vlhké a teplé počasí podpořilo výskyt moučnivky a plísně puchýřnaté. Později se objevila také octová muška třešňová, která dále komplikovala situaci.

Vývoj hroznů a sklizeň

Nadprůměrně teplé počasí od června do srpna pomohlo hroznům druhé generace dohnat opožděný vývoj. Vlna veder koncem srpna a začátkem září s nočními teplotami nejméně 22 °C urychlila dozrávání hroznů, ale také vedla k rychlému poklesu kyselin. Rané odrůdy se proto začaly sklízet již na začátku září, mnohem dříve, než bylo původně očekáváno.

Od 8. září přineslo chladnější a vlhčí počasí zlepšení aromatického profilu hroznů a stabilizaci kyselin, což ale zároveň urychlilo sklizeň. Na většině vinic byla sklizeň ukončena koncem září, na některých až koncem října.

Výnosy a odrůdy

„Velkými poraženými“ dubnových mrazů byly odrůdy jako Dornfelder a Tramín – na některých místech nebylo co sklízet. Burgundské odrůdy zvládly mráz „průměrně dobře“ a Ryzlink rýnský přinesl jen malé výnosy. Naopak nové odrůdy PIWI dosáhly 40 až 50 % běžné sklizně, což je v kontextu letošních podmínek dobrý výsledek.

Výhled a kvalita

Očekávají se velmi dobrá, svěží, ovocná a aromatická vína, typická pro severní pěstitelské oblasti. Navzdory obtížným podmínkám tak Sasko ukazuje svůj potenciál pro výrobu vysoce kvalitních bílých vín.

Württembersko (11 392 ha)

Pozdní mrazy nevídaného rozsahu zasáhly v dubnu vinařskou oblast Württembersko, přičemž nejvíce postihly polovinu pěstitelské plochy. Škody se region od regionu lišily, místy došlo až k úplné ztrátě úrody. „Takový rozsah škod jsme ještě nezažili,“ uvedl Dr. Hermann Morast, jednatel württemberského svazu vinařů. Rašení révy bylo v letošním roce extrémně brzké, což přispělo k vysoké zranitelnosti vůči mrazům.

Trollinger – vítěz ročníku

Navzdory obtížným podmínkám se zdá, že odrůda Trollinger by mohla být „vítězem“ vinařského roku 2024. „Věřím, že letos vznikne mnoho vín z odrůdy Trollinger, která plně uspokojí zákazníky svou ovocností, lehkou barvou a mírným obsahem alkoholu,“ říká Morast. Trollinger tak dokazuje svou odolnost i v náročných ročnících.

Vývoj vegetace

V týdnech po mrazech, díky následným příznivým podmínkám, réva vytvořila kompaktní hrozny s nadprůměrně velkými bobulemi. Nicméně teplé a vlhké počasí přineslo další výzvy, jako je moučnivka a plíseň puchýřnatá, které si vyžádaly intenzivní zásahy. Ekologické farmy se kvůli omezeným možnostem ochrany rostlin ocitly na hranici svých kapacit.

Sklizeň a výnosy

Sklizeň začala kolem 10. září, ale kvůli následným dešťům rychle skončila. Výsledky se značně lišily podle jednotlivých lokalit. Celkově se odhaduje pokles produkce o čtvrtinu oproti předchozímu roku, což znamená sklizeň 614 000 hektolitrů.

Kvalita vín

Dr. Morast zdůrazňuje, že kvalita sklizených hroznů byla navzdory nízkým výnosům překvapivě vysoká. Ryzlink rýnský a další bílá vína ročníku 2024 se očekávají jako velmi ovocná, především však s výrazným minerálním charakterem.

Červená vína, jako například Frankovka, budou výjimečně kvalitní, s intenzivní barvou a harmonickými tóny. „Díky menšímu objemu máme nejen produkci odpovídající trhu, ale také nadprůměrnou kvalitu,“ uvedl Morast.

Trollinger – jedinečné vlastnosti

Odrůda Trollinger vyniká vlastnostmi, které Morast shrnuje slovy: „To jsou vína, která člověka nutí sednout si a zpozornět.“

 

Additional information

Contact persons