Degustace vín
Je to zábava, je to snadné a něco se při tom naučíte.
Facts
-
9 - 11° C
je doporučená teplota pro mladá, lehká vína
-
16 - 18° C
je doporučená teplota pro zralá a plná červená vína.
Je to zábava, je to snadné a něco se při tom naučíte, ať už jste skupinka nebo jen vy a další kamarád. Co musíte nejprve mít nebo vědět? Méně, než si myslíte...
Užívejte všemi smysly a nezapomínejte se bavit!
V první řadě je třeba zvážit čirost a barvu vína. Obojí poskytuje informace o jeho stavu a zralosti. Například čím je bílé víno vyzrálejší, tím více se zlatavě leskne, až po sytě tmavý jantar.
Nejen oko předjímá požitek z vína při kroužení sklenky. Víno také uvolňuje do vzduchu své aroma a buket. Zachytit tuto vůni a převést ji do slov vyžaduje určitou praxi. Koneckonců většina lidí není příliš trénovaná v popisování svých čichových vjemů slovy. V takových případech pomůže srovnání se známými vůněmi. Vyvolává víno představu ovoce, jako jsou jablka, lesní plody nebo broskve? Má nádech jarních květin nebo čerstvých zelených polí? Voní lehce po dřevě nebo po něčem, co připomíná vanilku? Aroma mapa vám může pomoci vyjádřit smyslové dojmy z vůně a chuti vína.
Chuť vína se rozvíjí v různých částech úst. Vínu a chuťovým pohárkům pomáhá vzduch. To vysvětluje, proč někteří milovníci vína víno srkají nebo s ním nasávají trochu vzduchu a nechávají ho převalovat na jazyku. Jedině tak lze vnímat všechny chuťové a aromatické nuance.
Vyberte si téma
Abyste při déletrvající degustaci nezahltili své chuťové pohárky, doporučuje se přidávat pomalu a postupně: lehké víno před těžkým, suché před sladkým, mladé před starým. Samozřejmě můžete také degustovat pouze bílá nebo pouze červená, pouze suchá nebo pouze vyzrálejší vína – volba je na vás.
Záleží jen na vás, která vína si zařadíte do své domácí degustace. Co třeba výběr z určité pěstitelské oblasti? Pak můžete objevit charakteristickou chuť typickou pro danou oblast.
Nebo můžete porovnat vína jedné odrůdy, například Ryzlink rýnský, z různých pěstitelských oblastí. Při stejném ročníku a stejném stupni kvality (například Kabinett nebo Spätlese) objevíte překvapivé rozdíly. Dalšími nápady na ochutnávku vín jsou ochutnávka konkrétní jakostní úrovně, ochutnávka ročníků nebo ochutnávka s překvapením, kdy vaši hosté přinesou svá oblíbená vína.
Snadná příprava, spousta potěšení
Na degustaci vína není třeba velkých příprav. Samozřejmě potřebujete vína a měli byste zajistit správnou teplotu: bílé víno zchlaďte v chladničce na 7-8 stupňů Celsia; červené víno je nejlepší podávat při teplotě kolem 16 stupňů Celsia.
Pokud chcete být přesní, můžete se držet následujících doporučení:
- Mladá, lehká bílá vína, např. Ryzlink rýnský Kabinett 9 - 11 °C.
- Zralá, silná bílá vína, např. Rulandské bílé pozdní sběr 11 - 13 °C
- Růžová vína, Weißherbst 9 - 13 °C
- Mladá, lehká červená vína, např. Portugal nebo Trollinger 14 - 16 °C
- Zralá, plná červená vína, např. Rulandské modré pozdní sběr 16 - 18 °C
- Bohatá a tříslovinná červená vína, např. z barikových sudů 18 - 20 °C
U sklenice na víno je třeba upozornit na dva důležité body. Za prvé, sklenice by měla mít tulipánovitý pohárek, aby se buket plně mohl plně rozvinout – pohárek na bílá vína je menší než na červená vína. Za druhé, sklenice by měla být čirá a mít stopku, kterou můžete držet, abyste mohli posoudit barvu bez otisků prstů. (viz také sekce Sklenice na víno)
K samotné degustaci vína se podává prosté pečivo a čerstvá voda. Kousek pečiva mezi ochutnávanými víny neutralizuje chuť. Poté si můžete dát vydatné občerstvení a plně si vychutnat dříve ochutnaná vína s jídlem.
Užijte si to!
Otevření láhve vína je očekávání, které si užíváte po celou dobu degustace. Kolik jich otevřete záleží na vás. Malá degustace může představovat 4 až 5 lahví. S rostoucím počtem, například 12–14 vín, se někdy snižuje rozlišovací schopnost chuťových pohárků.
Odzátkování by mělo probíhat co nejšetrněji. Nejlepší je použít vývrtku s velkými vruty, tak se nedostanou do vína drobky z korku. To je důležité zejména u starších vín, kdy korek zkřehne. Bílá vína by se měla otevírat těsně před podáváním.
Plná červená vína by se měla otevírat mnohem dříve. Aby bylo možné intenzivně vnímat vůni a aroma vína, měly by být sklenice naplněny pouze do poloviny.
Degustaci lze studovat
Zájem o semináře o vínu mají, kromě obchodníků s vínem a profesionálů z gastronomie, i milovníci vína. Proto institut DWI připravil seminář speciálně přizpůsobený potřebám amatérských milovníků vína. Nový znalecký seminář, který kombinuje praxi a teorii mimořádně zábavnou formou, je skutečnou lahůdkou pro milovníky vína toužící po hloubkových znalostech.
Co znamená, když víno ve sklenici vytváří slzy na stěnách?
Pomalé stékání vytváří „slzy“, jež jsou známkou vyššího obsahu alkoholu, zbytkového cukru či obsahu extrahovaných látek.