Dopito? Vědecké sympozium v Geisenheimu rozlišovalo mezi mýty a fakty o konzumaci vína
„Nejlépe žádný alkohol pro všechny.“ Tento požadavek, který prosazují významné instituce jako Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo Německá společnost pro výživu (DGE), představuje existenční hrozbu pro celý vinařský sektor. Hrozí, že by mohl zásadně ohrozit celé odvětví – a zároveň znejistil mnoho spotřebitelů.
I proto se Německá vinařská akademie (DWA) rozhodla přispět k věcnějšímu pohledu. Na půdě Hochschule Geisenheim University uspořádala 23. května 2025 odborné sympozium pod vedením Dr. Claudie Hammer (DWA) s cílem oddělit vědecky podložená fakta od přetrvávajících mýtů.
Téma: Víno – elixír života, nebo jed?
Již několik měsíců média hojně přebírají heslo „no safe level“ – tedy tvrzení, že při konzumaci alkoholu neexistuje žádná bezpečná dávka. Nově se tento názor často vztahuje i na víno.
Na sympoziu k tomu vystoupili čtyři uznávaní odborníci:
- Prof. Dr. Dirk von Lewinski, přední kardiolog z Lékařské univerzity v Grazu
- Prof. Dr. Nicolai Worm, expert na výživu z Mnichova
- Prof. Dr. Kristian Rett, internista a diabetolog z Baden-Badenu
- Prof. Dr. Michael Klein, klinický psycholog a vedoucí Německého institutu pro výzkum závislostí a prevence z Kolína nad Rýnem
Sklenka vína pod drobnohledem
Dlouhé roky se tvrdilo, že mírná konzumace vína – například jedna sklenka denně – může mít pozitivní vliv na zdraví, zejména na srdce. Dnes se stále častěji objevují názory zcela opačné. Kde je tedy pravda?
Podle kardiologa Prof. von Lewinského má střídmý příjem alkoholu (do 20 gramů denně) prokazatelný přínos pro kardiovaskulární systém – zejména u osob starších 45 let. V případě vína tento efekt ještě posilují polyfenoly, přírodní látky s výrazným antioxidačním účinkem, jejichž přínos pro zdraví byl opakovaně doložen.
Politika versus věda
Výživový odborník Prof. Nicolai Worm a internista Prof. Kristian Rett se kriticky vyjádřili k novým doporučením DGE a poukázali na to, že tato stanoviska nejsou vždy postavena na pevných vědeckých základech. Podle jejich analýz za nimi často stojí spíše politické cíle než medicínsky ověřená fakta.
Víno jako součást prevence?
Téma závislosti a rizik spojených s alkoholem otevřel Prof. Michael Klein. Přesto upozornil, že právě vyvážená výchova k odpovědné konzumaci – například v rodinách – může fungovat jako velmi účinná forma prevence. Podle něj může být i střídmý požitek z vína součástí zdravého životního stylu, pokud je spojen s informovaností a mírou.
Závěry sympozia
Sympozium, které nabídlo vyvážený pohled na kontroverzní téma, uzavřela jeho moderátorka Dr. Claudia Hammer s konstatováním, že vědecky podložená debata je v dnešní polarizované společnosti důležitější než kdy dříve.