News Details

Aktuality

Sklizeň hroznů v roce 2023 rychle pokračuje

09/20/2023

Po slunečném začátku září, který výrazně urychlil dozrávání hroznů, probíhá sklizeň hroznů v roce 2023 velmi rychlým tempem.


Po slunečném začátku září, který výrazně urychlil dozrávání hroznů, probíhá sklizeň hroznů v roce 2023 velmi rychlým tempem.

V Porýní a Bádensku očekává mnoho vinařství, že všechny hrozny budou sklizeny do konce září, což je neobvykle brzo. Na Mosele a středním Rýnu, kde převládá pozdní zrání Ryzlinku rýnského, se sklizeň protáhne o něco déle, pokud v následujících týdnech zůstane převážně sucho.

Selektivní sklizeň a zdravotní stav hroznů

V letošním roce má prioritu selektivní sklizeň zdravých hroznů, a zdraví hroznů je důležitější než dosažený stupeň Oechsle. Zejména u prémiových kvalit je zapotřebí značného úsilí a ruční práce.

Situace ve vinicích se velmi liší v závislosti na lokalitě a odrůdě hroznů. Nové, odolné odrůdy révy vinné, jako je například Silvaner, si zatím s tímto náročným rokem a extrémními klimatickými výkyvy výborně poradily. Odrůdy z Burgundska musely být sklizeny rychle. Výhodu měly také vinice na lehčích půdách, které se rychle osušily po občasných silných deštích koncem srpna.

Mnoho vinařství akceptovalo nižší výnosy díky pečlivé přípravě před sklizní. Přesný odhad celkového množství sklizně je však zatím předčasný.

 

Videoarchív: 

Mechanizovaná sklizeň 

Vinobraní

Burčák

Weinlese

Vollreife Trauben bei der Weinlese im Herbst

Weinlese Vollernter