News Details

Aktuality

Sklizeň hroznů s vynikající kvalitou a průměrnými výnosy

10/18/2023

Letošní sklizeň hroznů byla mimořádně rychlá a vyznačovala se pečlivým výběrem zdravých hroznů.


Letošní sklizeň hroznů byla mimořádně rychlá a vyznačovala se pečlivým výběrem zdravých hroznů.

Některá vinařství se smířila s nižšími výnosy díky pečlivé předsklizňové selekci. To nakonec zapříčinilo, že množství sklizených hroznů výrazně zaostalo oproti původním předpovědím. Dle odhadů Německého vinařského institutu (DWI) lze očekávat, že celostátní sklizeň dosáhne přibližně 8,8 milionu hektolitrů vinného moštu, což je o jedno procento méně než průměrná sklizeň za posledních deset let a o tři procenta méně než loňská sklizeň 9,1 milionu hektolitrů.

Rozdíly ve výnosech podle regionů

Výnosy se v 13 vinařských oblastech liší v závislosti na odrůdové struktuře, poloze, typu půdy a způsobu pěstování. Například v Sasku byl zaznamenán výjimečný ročník s nárůstem objemu o 23 procent ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Vinaři v Saale-Unštrutě se také těší z očekávané sklizně o 13 procent vyšší než desetiletý průměr. Stejně optimisticky jsou naladěni i producenti ve Frankách, kde se očekává nárůst o devět procent, stejně jako na Nahe (+8 procent), v Rheingau (+6 procent) a na Hessische Bergstrasse (+6 procent).

Ve třech největších německých vinařských regionech, Rheinhessen, Pfalz a Baden, se očekávají průměrné výnosy srovnatelné s posledními deseti lety. Naopak vinaři ve Württembersku očekávají o pět procent nižší sklizeň, než je desetiletý průměr, a vinaři na Mosele o čtyři procenta nižší.

Vynikající kvalita a výzvy sklizně

Z kvalitativního hlediska byl ročník 2023 značně působivý. Na dobře připravených vinicích a chladnějších stanovištích, stejně jako v severněji položených pěstitelských oblastech, mohly hrozny Ryzlinku rýnského díky velmi slunečnému a suchému pozdnímu podzimu dosáhnout vynikajících výsledků. Sylvánské, stejně jako mezinárodní odrůdy červených vín a nové robustní odrůdy révy vinné s vysokou odolností vůči houbovým škůdcům, patřily mezi vítěze ročníku. Slunečný konec podzimu umožnil také sklizeň prvotřídních ušlechtilých sladkých specialit.

Výzvy jako extrémní sucho v červnu, následné vydatné deště až do srpna nebo výskyt mušky octomilky třešňové byly úspěšně zvládnuty díky investicím do rychlého zpracování velkého množství hroznů. Četné letní deště vyžadovaly rychlou sklizeň, což bylo vyřešeno efektivním procesem sklizně probíhajícím jak ve dne, tak v noci. V některých oblastech, jako v Porýní-Falci a Bádensku, se sklizeň hroznů dokonce dokončila již koncem září, což někteří vinaři dokonce označili jako nejrychlejší sklizeň, jakou kdy zažili.

První mladá vína již kvasila bez problémů a prezentují se jako ovocná s mírným obsahem alkoholu a jemnou ovocnou kyselinkou.